SweetArt hmoty na modelovanie

Hmoty SweetArt sú na trhu ešte stále novinkou a stále sa s nimi zoznamujeme. Nie každá hmota môže vyhovovať všetkým, čo je výhoda, že hmoty SweetArt majú v ponuke rôzne druhy hmôt, z ktorých si môžete vybrať tú ktorá vám bude vyhovovať. Osobne si myslím, že je dobré vyskúšať si každú hmotu v malom balení a až na základe vlastnej skúsenosti si vybrať s ktorou budem pracovať. Na tieto hmoty ma upozornili dievčatá z peceniehrou .

SweetArt hmoty na modelovanie a poťahovanie skúška modelovania Sladký svet

Skôr ako som začala testovať tieto hmoty, zakúpila som si pred určitým časom najskôr na modelovanie ( s dievčatkom na etikete) a tá mi moc nevyhovovala ,  akonáhle som začala tieto hmoty testovať všetky, tak som zistila, že aj hmota na modelovanie mi síce nevyhovuje na vymodelovanie postavičiek a zvierat , naopak na vymodelovanie napr. šálky s podšálkou , detských papučiek je fantastická, drží si tvar , pomerne rýchlo vyschne . 

Potom mi Miška z T-Fornaxu dala na vyskúšanie vzorky hmoty s kakaovým maslom , hmotu na poťahovanie a na kvety tieto hmoty som si zamilovala. Každú hmotu si viem predstaviť na iné dekorácie ale každá má pre mňa svoje využitie. Zároveň som hmotu vyskúšala aj na kurze modelovania a vyhovovala aj našej zákazníčke.

SweetArt hmoty

hmota na modelovanie sweertartflower gumpasta na kvety

na modelovanie dekorácií a kvetov

sweetart modelling sugar paste whit cooca butter

modelovacia s kakaovým maslom

sweetart sugar paste

modelovacia cukrová hmota

sweetart fondant icing

fondánová hmota na poťahovanie

sweetart sugar paste

Modeling sugar paste biela hmota sladkej chutí a vône, zo začiatku modelovania môže byť dosť lepkavá a reagovať na teplotu rúk , teplo a vlhko. Je to  tvárna hmota s ktorou sa nepracuje zle , ale treba trocha trpezlivosti v prípade, že máte vlhko, teplo alebo teplé ruky. Pri modelovaní postavičiek dlho tuhne a sadá, preto tomu prispôsobte prácu, Pri modelovaní dekorácií ako napr.  postieľka bez výstuže , šálka s podšálkou, papučky drží tvar pomerne rýchlo . Je to dobrá náhrada ak nezoženiete svoju obľúbenú hmotu, pretože sa s ňou dobre pracuje. Dobre sa farbí. Môžete z nej vymodelovať aj zložitejšie dekorácie na ktoré potrebujete konštrukciu a dostatok času. Reaguje na vlhko preto sa musíte prispôsobiť počasiu, taktiež na teplotu rúk.  Pokiaľ máte dostatok času na modelovanie, kým vám postupne stvrdnú jednotlivé časti dekorácie, hmotu môžete používať na modelovanie postavičiek zvierat a podobne. 

Môžete ju použiť na písmenká ale nechajte si trocha preschnúť hmotu až potom vykrajujte.

sweetart modelling sugar paste whit cooca butter

Modeling sugar paste s kakaovým maslom, má sladkú čokoládovú vôňu, je elastická a plastická , modeluje sa dobre a drží si tvar, je hladká , nie čisto biela, pri modelovaní teplotou rúk mäkne ale ak sa vymodelovaná dekorácia nechá postáť opäť rýchlo stuhne. Jednotlivé diely dekorácie spájajte ihneď aby sa zlepili, keď je hmota vytvrdnutá už sa ťažšie lepí. Pracujte rýchlo lebo veľmi rýchlo  na povrchu vytvrdne. Tým, že nie je čisto biela , tak po zafarbení inak prijíma farby. Farbí sa dobre. Pri farbení je trocha lepkavá ale už počas tvarovania a modelovania mení konzistenciu. Zatiaľ čo som skúšala macka so slnečnicami a vozíkom, macka pri postieľke,  drží  si tvar a nedeformuje sa.

Písmená sa dajú vykrajovať ale musíte chvíľu počkať aby trocha na povrchu zatvrdla.

hmota na modelovanie sweertartflower gumpasta na kvety

Hmotu odporúčam na:

  • kvety bez drôtiku
  • kvety na jednom drôtiku
  • abecedu
  • na podlepenie obrázku
  • na rôzne dekorácie ako napr maják postieľka a pod.

Biela, hladká hmota, zo začiatku vlhká a  lepivá, ak používate nepriľnavú podložku, nemusíte podsypávať solamylom aj napriek tomu že sa lepí. S hmotou sa dobre pracuje. Reaguje na zmeny teplôt , pri niektorých kvetoch dlhšie schne ak lepíte na seba viac vrstiev lupienkov. Ak robíte len z jednej alebo dvoch vrstiev, celkom rýchlo schne. Dokážete z nej vymodelovať jednoduché aj zložité kvety.  Po stvrdnutí sú kvety krehké, preto pracujte s hotovými kvetmi opatrne. Pracujte rýchlo lebo rýchlejšie na povrchu schne vo vnútri je však mäkká a môže sa začať trhať  praskať pri upravovaní lupienkov. Použila by som ju hlavne na kvety bez drôtikov alebo na jednom hlavnom drôtiku. Na drôtik osádzajte opatrne je krehká a nie je taká pružná ako iné gumpasty. Hmota je dosť priesvitná preto v časti kde je drôtik nechajte hmotu trocha hrubšiu. zvyšok lupienku alebo lístku vyvaľkajte na tenko.

Môžete ju použiť na rôzne dekorácie ako napr. klietku a maják (nájdete v blogových článkoch foto-návody ako na to).Z tejto hmoty sa tiež dajú vytvoriť také dekorácie, musíte mať však trpezlivosť a nechať dostatočne stvrdnúť jednotlivé časti a opatrne spolu lepiť, poprípade použiť výstuž.

Vyskúšala som vymodelovať z tejto hmoty postieľku bez výstuže hmota pomerne rýchlo na povrchu stvrdla, vo vnútri bola ešte mäkká , dala sa však poskladať rýchlo ale ako vidíte na obrázku jedna nožička sa trocha ohla, preto nechajte hmotu dostatočne stuhnúť a až potom opatrne skladajte, postieľka je vymodelovaná bez výstuže. Hmota sa nesťahuje tak ako napr daisy flower pasta. Na komplikované dekorácie bude treba viac času na tuhnutie dekorácie.

 

sweetart fondant icing

Hmota na poťahovanie

túto hmotu zatiaľ skúšam, informácie doplním

Ako si potom vybrať hmotu, ktorá mi bude vyhovovať?

Na to neexistuje jednoznačná odpoveď, každému vyhovuje niečo iné a inú hmotu preferuje. Preto odporúčam zakúpiť si hmotu v menších baleniach a vyskúšať viaceré hmoty, aby ste si mohli utvoriť vlastný názor. 

Ak však nemáte čas skúšať nové hmoty a kupovať viac druhov môžete si prečítať aké mám skúsenosti ja ako sa mi s hmotami pracovalo , na aké dekorácie preferujem konkrétne  hmoty a čo naopak by som modelovala z inej hmoty tejto značky.

Zároveň si môžete prečítať aj o hmotách inej značky.

Písmenká a patchwork cutters

sweetart hmoty na modelovanie a poťahovanie použitie

Najrýchlejšie, najjednoduchšie a najkrajšie vykrojené písmenká alebo kvety, lístky pomocou vykrajovačiek patchwork cutter  budete mať pomocou hmoty  SweetArt gumpasty na kvety.

V prípade, že máte zakúpenú hmotu modelovaciu SweetArt modelling sugar paste , SweetArt modelling sugar paste  with cocoa butter alebo SweetArt fondant icing tak si vyvaľkajte hmotu , nechajte na podložke trocha vyschnúť a vykrajujte písmenká až potom. Keď  hmota na povrchu trocha preschne. Vykrojiť písmená a rôzny tvary sa dajú  aj s omnoho mäkších a lepkavejších hmôt, akurát to dlhšie trvá.  

Na modelovanie postavičiek

SweetArt hmoty na modelovanie a poťahovanie skúška modelovania Sladký svet macko v záhrade

Postavičky sa mi najlepšie modelujú z hmoty s kakaovým maslom. Modeluje sa dobre a rýchlo. Hmota sa zo začiatku trocha lepí ale postupne sa na povrchu mení tým ako na vzduchu schne. Treba pracovať rýchlo.

Postavičky sa dajú modelovať aj s cukrovej hmoty modelling pasty , modelovanie trvá dlho, medzi jednotlivými krokmi odporúčam nechať jednotlivé časti dobre preschnúť.

Môžete však skombinovať tieto hmoty napr. zvieratko alebo jednoduchú postavičku vymodelujete z hmoty s kakaovým maslom a oblečiete ju z hmoty gumpasty na kvety alebo cukrovej hmoty na modelovanie.

Slnečnice, mackovia a vozík z hmoty s kakaovým maslom, ružové šaty a plot z cukrovej hmoty na modelovanie

Postieľka

SweetArt hmoty na modelovanie a poťahovanie skúška modelovania Sladký svet macko s postieľkou

Ak chcete modelovať bez výstuže napr postieľku alebo ako vidíte na obrázku hojdacieho koníka, môžete použiť hmotu SweetArt gumpastu na postieľku, s hmotou sa dobre pracuje, drží si tvar a pomerne rýchlo stuhne. Neponáhľajte sa však aby sa počas zliepania jednotlivých dielov časti modelovanej dekorácie nezdeformovali. Táto dekorácia je vymodelovaná bez výstuže , postieľka drží len na dvoch bočných stenách postieľky , vo vnútri postieľky je hrubý matrac, koník je vymodelovaný z cukrovej hmoty na modelovanie ale je malý a ľahký tak bolo možné ho vymodelovať bez výstuží, ak by bol väčší a ťažší tak by som použila gumpastu od SweetArt. Koberec je z modelovacej cukrovej hmoty od SweetArt.

Na hmotu gumpastu a hmotu s kakaového masla sa dobre maľuje, na cukrovú hmotu to ide trocha ťažšie ale dá sa . 

Šálka s podšálkou

šálka z hmoty sweetart modelovacej so slnečnicou sladký svet

Na šálku s podšálkou môžete použiť  cukrovú modelovaciu hmotu sweetart. Hmota je síce mäkká na začiatku ale postupne ako vyvaľkáte hmotu a dáte vytvarovať začína na povrchu pomerne rýchlo schnúť. Medzi podšálku a hmotu na ktorej budete tvarovať hmotu dajte trocha solamylu aby sa hmota nenalepila na tvarovač.

Šálku som modelovala vo veľmi vlhkých a teplých podmienkach. Aj po troch dňoch je šálka trocha mäkká a napriek tomu si drží tvar. Neplatí to však pri modelovaní napr. zvierat alebo postavičiek, vtedy budete musieť mať viac trpezlivosti, hmota ak je hrubšia dlhšie schne a sadá. 

šálka z hmoty sweetart modelovacej sladký svet - t- fornax
Nákupný košík