Pomôcky na modelovanie

pomôcky na modelovanie postavičiek, zvierat, kvetov

Pomôcky na modelovanie sú neoodeliteľno súčasťou, každého tvorenia z hmoty. Môžete použiť nevyhnutné pomôcky, ktoré vám uľahčia vašu prácu. Niektoré pomôcky sa dajú nahradiť pomôckymi, ktoré bežne používate v kuchyni ako napr. lyžice, nožíky, niektoré pomôcky sa nahradiť nedajú. 

Môžete si prečítať o rôznych pomôckach ako sa používajú, ktoré pomôcky sú potrebné a ktoré pomôcky súrne nepotrebujete ale môžu vám uľahčiť vašu prácu.

Pomôcky, bez ktorých si neviem svoju prácu predstaviť

Výber správnej podložky vám uľahčí prácu a čas, podložka nie je však nutnosťou. Dokážete modelovať aj bez nej. Pri niektorých hmotách vám môže skomplikovať prácu lepivá hmota. Preto podložky na modelovanie a tvarovanie určite odporúčam

 • podložka na modelovanie nepriľnavá
 • mäkká penová podložka na tvarovanie hmoty
 • kostice
 • skalpel
 • nožničky
 • valček
 • pravítko
 • váha
pomôcky na modelovanie kurzy modelovania

Podložky na modelovanie a tvarovanie

Výber správnej podložky vám uľahčí prácu a čas, podložka nie je však nutnosťou. Dokážete modelovať aj bez nej. Pri niektorých hmotách vám môže skomplikovať prácu lepivá hmota. Preto podložky na modelovanie a tvarovanie určite odporúčam

 • podložka na modelovanie silikónová
 • podložka na modelovanie nepriľnavá
 • mäkká penová podložka na tvarovanie hmoty
pomôcky na modelovanie kurzy modelovania

Nepriľnavá podložka na modelovanie

Nepriľavú podložku môžete kúpiť v rôznych farbách a veľkostiach. Veľké podložky môžete používať na modelovanie akýchkoľvek dekorácií. Podložky sú obojstranné a odporúčam používať protišmykovú podložku pod nepriľnavú podložku

Menšie podložky môžu byť z jednej strany hladké na modelovanie a druhej strany môžu mať drážky na kvety na drôtiku, s touto podložkou sa vám budú robiť kvety a listy na drôtiku jednoduchšie.

Výhodou nepriľnavej podložky je to, že nemusíte používať na podsypanie hmoty, žiadny prášok aby sa hmota nelepila. 

Prášok na podsypanie hmoty používajte len v krajnom prípade ak je príľiš vlhko alebo hmota prliš lepivá

nepriľnavá podložka na modelovanie pomôcky na modelovanie

Silikónová podložka

Ako vymodelovať klietku na tortu, foto-postup Sladký svet

Silikónová podložka je určená na pečenie, na podložke môžete však aj modelovať. Dávajte si pozor aby ste si podložku neprerezali nožnom. Na podložke používajte na rezanie a krájanie plastové kostice, nožíky a radielka aby ste minimalizovali prederavenie podložky-

Na silikónovej podložke sa modeluje trocha inak ako na nepriľnavej podložke, preto môžete používať na podsypanie trocha solamylu, nepoužívajte ho veľa, pretože solamyl môže hmotu vysušovať a môže vám hmota alebo dekorácia po čase praskať.

Podložka na tvarovanie

mäkká podložka na tvarovanie kurzy modelovania

Mäkká pemová podložka na tvarovanie vám uľahčí upravovať, stenčovať a tvarovať lupienky a lístky na kvety, sukne na postavičky, volány na dozdobenie a podobne.

Na podložke môžete použiť akékoľvek pomôvky na modelovanie s ktorými sa vám dobre pracuje. 

Podložka môže byť hladká prídpadne s dierkami vo vnútri, ktoré slúžia buď na modelovanie kvetov, môžu byť na zachynenie konkrétnych druhov vykrajovačov, aby sa vám s vykrajovačmi lepšie pracovalo

Kostice, nožíky, valčeky...

pomôcky na modelovanie postavičiek, zvierat, kvetov

Kostice na modelovanie môžete použiť kovové, umelohmotné, rôzne kuchynské pomôcky z domácnosti, ktoré vám vyhovujú. Nožíky, nožničky a valčeky vám uľahčia prácu, potrebujete ich v závislosti od druhu dekorácie, ktorú modelujete. 

Napr. na zvieratká budete potrebovať možno jednu prípadne dve kostice, na postavičky sa počet kostíc môže zvýšiť podľa náročnosti dekorácie. Nie vždy potrebujete valček alebo nožík. 

Ak začínate modelovať, zakúpte si len základné pomôcky, ktoré sú nevyhnutné a postupne si môžete zakúpiť aj ďalšie pomôcky podľa toho aké dekorácie budete modelovať.

Kostice na modelovanie

Najčastejšie používam žlto-biele kostice na modelovanie. Ak potrebujem modelovať zložitejšie dekorácie používam kovové kostice podobné zubárskym nástrojom. Zároveň používam silikónové kostice.

Nepotrebujete všetky, budú vám stačiť na začiatok jednoduché plastové kostice. Pozerajte aj na 

Nákupný košík