Hmoty na modelovanie

Ako si správne vybrať?

Hmoty na modelovanie pre cukrárov

Na trhu existuje veľa druhov hmôt na modelovanie postavičiek na tortu , kvetov na svadobné torty, či rôznych zvieratiek na detské torty a na poťahovanie pre cukrárov .  Nie všetky hmoty však vyhovujú každému.  Zároveň nie všetky hmoty sú vhodné na každú dekoráciu, kvet, postavičku …

Na niekoľko otázok sa Vám pokúsi dať odpoveď Ela .

Zároveň Vám ukáže aké modelácie vytvorila z konkrétnej hmoty, aby ste mali predstavu o tom, ako sa dá hmota využiť na modelovanie rôznych dekorácií a na poťahovanie. 

Nedávno sa zmenila technológia hmôt a do hmoty už nie je pridávané biele farbivo, hmota pôsobí priesvitnejšie , je trocha inej konzistencie a pracuje sa s ňou inak.   Pri modelovaní niektoré hmoty zostávajú mastnejšie a lesklejšie , niektoré hmoty postupne tmavnú a ak chcete na hmotu maľovať , hmotu si najskôr odmastite. Tiež záleží akými farbami maľujete a na akú hmotu. Na hmotu s obsahom kakaového masla musíte použiť farby na čokoládu. 

Pracovať s hmotami sa môžete naučiť aj na našich kurzoch modelovania

Aká hmota je najlepšia?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a  ja osobne si radšej hmotu viackrát vyskúšam a potom sa rozhodnem, s ktorou hmotou budem pracovať. 

Cukrársky kurz - farebný šašo - modelovaná postavička

Vyskúšané hmoty

Z hmôt , ktoré dostať v cukrárskych obchodoch dokážete vymodelovať čokoľvek, nezabúdajte však na to  , že je to len cukrová hmota , ktorá je veľmi krehká a tvárna , preto s ňou musíte pracovať a manipulovať opatrne.  Zároveň na výrobky z hmoty pôsobí počasie, podľa toho si musíte vybrať správu hmotu na kvety, dekorácie, vysoké dekorácie, postavičky … taktiež môžete zvoliť rozdielnu hmotu v prípade vlhkého počasia a pod.

Tak ako sú hmoty rozdielne svojimi vlastnosťami , tak sa s nimi aj rozdielne pracuje. Preto niektoré hmoty nevyhovujú všetkým, nenechajte sa však odradiť pri prvej zlej skúsenosti s hmotou.  Ak si nie ste istí , či Vám hmota bude vyhovovať, vyskúšajte si hmotu v malom balení.  

Pri nákupe Vám veľmi ochotne poradia napr. aj  v cukrárskej predajni T-Fornax . na stránke www.peceniehrousk , či iných cukrárskych predajniach a e-shopoch.

Saracino hmoty

Smartflex hmoty

Laped hmoty

White Icing hmota na poťahovanie a modelovanie pre cukrárov

White Icing

PME gumpasta

Viola gumpasta

Premium
flower pasta

Mám obľúbenú hmotu?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Každá hmota má svoje klady a zápory, hmoty majú rozdielne vlastnosti, inak sa správajú pri modelovaní za rôzneho počasia či teploty rúk, teploty miestnosti …

Mám viac obľúbených hmôt  s ktorými pracujem a hmotu si vyberám podľa toho čo budem modelovať. Na niektoré dekorácie hmoty rôzne kombinujem.

Ako s hmotou pracovať vám môžeme ukázať na praktických kurzoch modelovania pre cukrárov. 

Rozdiel medzi marcipánom a cukrovou hmotou.

Je zaužívané volať cukrovú hmotu marcipán. Veľa ľudí si pletie názov na cukrovú hmotu či už na poťahovanie alebo modelovanie , tieto hmoty sa však líšia vlastnosťami, chuťou, farbou, vôňou. 

Pravý mandľový marcipán

sa skladá z mandlí a cukru v konkrétnom pomere , je príjemnej mandľovej chuti, je určený na poťahovanie , ale taktiež môžete z neho modelovať jednoduché ozdoby, kvety, postavičky, zvieratá.

Hmota zo sušeného mlieka

Marcipánom zvyknú ľudia nazývať aj hmotu zo salka prípadne zo sušeného mlieka . Je to však cukrová hmota , ktorá obsahuje viacej zložiek . S touto hmotou sa pracuje náročnejšie a nie každému vyhovuje, môžete z nej modelovať aj poťahovať , dekorovať a podobne. Je príjemnej sladkej chuti.

Cukrová hmota

ktorú zakúpite v cukrárskych obchodoch, je ich viac druhov s rôznymi vlastnosťami , rozdielnou chuťou  a každá má svoj názov.

Nie všetky hmoty sú vhodné a určené na jedenie.  Gumpasta a hmoty na kvety po vymodelovaní stvrdnú a nie sú vhodné na konzumáciu, hrozí riziko poranenia.

Tylo powder surovina pre cukrárov na modelovanie

Hmoty reagujú na zmeny vzduchu a počasia. Ak je príliš teplo a vlhko , s hmotou sa horšie pracuje, môžete preto použiť prášok tylo powder ,  ktorý zamiesite do hmoty ( pozor v prípade tyla – hmota po čase stvrdne na kameň, preto si zamieste len také množstvo , ktoré viete, že použijete). Taktiež hmota reaguje na vlhko v chladničke. Ak nechcete aby sa hmota v chladničke topila, vložte tortu do papierovej krabice. 

Vymodelované dekorácie nevystavujte priamemu slnku. a skladujte na suchom chladnom mieste,  neskladujte v chladničke.

Vymodelované dekorácie s pridaním Tyla nie sú vhodné na konzumáciu. Zpstanú príliš tvrdé a hrozí riziko poranenia.

Ako ovplyvňuje dekoráciu nesprávny výber hmoty

Pri nevhodne zvolenej hmote sa vám váš výrobok môže poškodiť, zdeformovať a pod. ako vidieť na obrázku.

Napr. hmota firmy Saracino má viac druhov hmôt.  Saracino model paste je vhodná na postavičky, ale nie na kvety či niektoré dekorácie. Na kvety  môžete použiť Saracino Buquet pastu, saracino flower pastu a na veľké dekorácie napr. hlava alebo kôň je vhodná Saracino scultura, na dekoráciu ako napr. maják, loď, lietadlo … môžete použiť gumpastu. 

Pritom nemusíte použiť len Saracino ale taktiež iné druhy hmôt, pri ktorých tiež musíte  rozlišovať aký druh hmoty je vhodný na konkrétnu  dekoráciu.,  napr smartflex z ktorej je tiež viac druhov, gumpastu, flower pastu a podobne

Hmoty na modelovanie vplyv počasia na deformáciu dekorácie

Aké hmoty na kvety

pomôcky kurz modelovania mak

sú hmoty ktoré sú vhodné na kvety a neviete si vybrať s ktorou budete pracovať ?  Pripravili sme pre vás zvlášť článok o hmotách určených na modelovanie kvetov, môžete si prečítať viac tu

Kurz modelovania kvetov na drôtiku pre cukrárov narcis
kvety na drôtiku ruža a cosmos kurz modelovania

model

buquet

flower

scultúra

pasta top

cioccolato plastico

Saracino hmoty na modelovanie pre cukrárov

Hmoty spoločnosti Saracino  sú na rôzne použitie preto už pri kúpe rozlišujte na čo chcete hmotu použiť.

S hmotou sa pracuje veľmi dobre je tvárna a biela. Niektoré druhy hmôt kúpite už zafarbené a v rôznych veľkostných baleniach

  • Saracino model paste: na modelovanie postavičiek a dekorácií
  • Saracino buquet pasta: na modelovanie kvetov
  • Saracino flower pasta: na modelovanie kvetov
  • saraicno plastická čokoláda: na modelovanie
  • Saracino scultura : na modelovanie s nástrojmi
  • Saracino pasta top : na poťahovanie

 

kurz modelovania zvieratiek kvetov, dekorácií pre cukrárov a amatérskych cukrárov
Rodina mackov zvieratká kurz modelovania pre cukrárov
zúbková víla Eliška predloha na kurz modelovania
Saracino model pasta hmota pre cukrárov, hmota a farby na kurzy modelovania

Moja obľúbená hmota na modelovanie. Stretávam sa s rôznymi názormi na túto hmotu, nie každému však vyhovuje. Na hmotu si musíte zvyknúť a naučiť sa s ňou pracovať,  saracino model paste sa správa inak ako hmoty na ktoré sme boli naučení, preto to  mnohých odradilo, nevzdávajte to však s hmotou sa veľmi dobre pracuje, keď sa naučíte ako na to , je tvárna, dobre sa tvarujú drobné detaily, mimika tváre, vrásky, hmota sa nevracia po zatlačení ako napr. smartflex velvet.  Hmota reaguje na teplotu rúk a farebné odtiene trocha zvýraznia svoj odtieň. Biela hmota je po vyvaľkaní priesvitnejšia.

macko

Hmota určená na modelovanie postavičiek , zvieratiek ,  detských dekorácií, autíčka, vláčiky a pod. Nie je určená na kvety.  Stretávam sa s rôznymi Je vhodná pri modelovaní postavičiek  s výstužou, ktoré potrebujete zobraziť v rôznych polohách.

Pomocou tejto hmoty vymodelujete postavičku veľmi rýchlo. Čo je najdôležitejšie , že po vymodelovaní zostáva stály tvar vymodelovanej dekorácie a nesadá napr. pod váhou hlavy a pod. 

Kurz modelovania postavičky
macko
Saracino buquet pasta na modelovanie kvetov pre cukrárov

Hmota na modelovanie kvetov , kvetov na drôtiku , ozdob na svadobnú tortu podobný štýl ako kvety , rôzne pierka, lapač snov a pod.  Zároveň môžete použiť na šaty a oblečenie na postavičku , krídla na vílu a podobne

Modelovacia hmota je bielej farby, nie je úplne hladká je trocha pórovitá. Je pružná a trocha lepkavá, mäkká a vlhká. Pracuje sa s ňou dobre, avšak  potrebujete zo začiatku trocha trpezlivosti, kým sa s ňou naučíte pracovať, nenechajte sa však odradiť. Pracujte postupne a nechávajte si jednotlivé časti kvetu dobre vytvrdnúť. Hmota tým, že je mäkká tak je vhodná aj pre ľudí zo zdravotným obmedzením, bolesťou a pohyblivosťou prstov. 

Nepoužívajte zbytočne veľa solamylu, pretože solamyl vysušuje hmotu a zároveň sa vám viac bude hmota lepiť na prsty. Radšej si častejšie umývajte ruky. Viac o hmotách na kvety sa dočítate v blogovom článku zameranom na hmoty na modelovanie kvetov.

kvety na drôtiku ruža a cosmos kurz modelovania
kurz modelovania kvetov ruža

Hmota na modelovanie kvetov , kvetov na drôtiku , 

Hmotu zatiaľ len skúšam, je iná ako buquet pasta a musíte sa na ňu naučiť, ale keď si zvyknete ako s hmotou pracovať potom to ide ľahko a rýchlo. Hmota  nepôsobí zo začiatku pružne, skôr sa trhá ale je pružná , suchá a ľahká. Po ďalšiej skúsenosti budem písať svoje dojmy z tejto hmoty zároveň pridám foto ďalších vymodelovaných kvetov. 

 

Saracino scultura hmota na modelovanie pre cukrárov

Hmota určená na modelovanie pomocou rôznych špeciálnych kostíc, na modelovanie tvári, dekorácií v tvare sôch, zvieratá …

Je tvárna a reaguje na teplotu rúk ( ako čokoláda) . Pracujte s ňou rýchlo a opatrne. 

Neskladujte v teple a na priamom slnku.

Hmota určená na modelovanie  dekorácií , zvierat , čokoládových kvetov  … Túto hmotu osobne vyskúšanú nemám ale plánujem ju vyskúšať a potom napíšem svoje skúsenosti.

Je tvárna a reaguje na teplotu rúk ( ako čokoláda) . Pracujte s ňou rýchlo a opatrne. 

Neskladujte v teple a na priamom slnku.

Smartflex velvet – hmota určená na poťahovanie ale môžete s ňou aj modelovať.

Smarflex flower – hmota určená na modelovanie kvetov

Smartflex model – hmota určená na modelovanie postavičiek, dekorácií, zvieratiek, detských autíčok …

Postavička pod plachtou zo saracino model paste, tekvice a mačka saracino model paste

Duchovia, siete zo smartflex velvet

Smartflex velvet hmota na modelovanie a poťahovanie pre cukrárov

Obľúbená hmota na poťahovanie s rôznymi príchuťami. S hmotou pracujte rýchlo pretože rýchlo schne a na povrchu môže zvráskavieť. 

Poťahovanie:  s hmotou sa veľmi dobre a ľahko poťahuje. Hmota však reaguje na vlhko. Môžete použiť na poťahovanie tort, lineckých koláčikov, muffin.

Hmotu vaľkajte na silikónovej podložke nemusíte podsypávať, ak sa lepí môžete použiť práškový cukor prípadne solamyl.

Modelovanie:

Pri modelovaní zo smartflex velvetu musíte počítať s tým, že hmota je mäkká a dlhšie trvá kým stvrdne. Pri veľkých ťažkých dekoráciach sa môže deformovať.  ak však do hmoty zamiesite tylo powder, s hmotou sa vám bude pracovať lepšie. Z hmoty dokážete vymodelovať jednoduché ale aj zložitejšie dekorácie, len musíte mať trpezlivosť a pracovať na etapy. 

Aby hmota rýchlejšie tvrdla, použite do hmoty tylo powder, použite len do množstva hmoty, ktorú spotrebujete. 

 

Dovolenka potiahnutá maketa so smartflex velvet hmotou

Pri modelovaní papučiek z hmoty , používajte výstuže alebo kúsky papierových obrúskov na podkladanie hmoty , kým hmota nestvrdne. Po vytvrdnutí môžete výstuže vytiahnuť. Vymodelované dekorácie sú veľmi krehké preto s nimi pracujte opatrne. 

Hmotu smartflex velvet  môžete použiť aj na zdobenie koláčikov , muffinov , medovníčkov, lineckých koláčikov. Koláčiky môžete zdobiť aj inými druhmi hmôt na poťahovanie,  ktoré Vám chutia . Hmotu vyvaľkajte , nechajte stuhnúť a vykrojte tvar lineckého koláčiku alebo medovníčku. Na to potom môžete nalepiť obrázok vytvorený napr. vykrajovačkami patchwork cutters. 

 

Hmota na modelovanie kvetov

Snehovo-biela hmota určená na modelovanie kvetov . 

Je tuhšia ako smartflex velvet a rýchlejšie tuhne, preto sa vám budú robiť kvety lepšie. Pracujte rýchlo a opatrne po vytvrdnutí sú kvety krehké.

 

Hmota na modelovanie obsahujúca kakaové maslo

Hmota na modelovanie je príjemnej chuti a vône. Nie je snehovo-biela ale s nádychom bielej kávy. S hmotou pracujte rýchlo , pretože sa teplotou rúk môže topiť .  Z hmoty sa dobre modeluje a dajú sa ľahko začistiť spoje .

Vymodelované dekorácie držia tvar.

Vymodelované dekorácie z hmoty smartflex model priložíme neskôr.

Macko zvrieratá modelovaná dekorácia z hmoty smartflex model

Daisy hmota však nie je určená na niektoré druhy dekorácie a figúrky . 

Patrí medzi hmoty , s ktorými sa musíte naučiť pracovať. Dá sa pekne zafarbiť . Kvety jednoducho vytieňujete práškovými farbami. Hmota rýchlo schne ale reaguje pri práci na vlhko ( trocha komplikovanejšie sa pracuje ak je príliš vlhko, nedajte sa však odradiť). 

Pomocou tejto hmoty dokážete zviazať kvety ešte mäkké, čo je výhoda, pretože dokážete lupienky , piestiky, lístky prispôsobiť kvetu .

Gumpasty

Gumpasty – sú hmoty určené na modelovanie kvetov, zložitých a náročných  dekorácií, ktoré sú buď vysoké a tenké a potrebuje hmota dobre vytvrdnúť a nedokážete ich vymodelovať z inej hmoty.

Tieto hmoty stvrdnú na kameň preto sa neodrporúčajú jesť.

Sústruh z gumpasty, hmoty na modelovanie pre cukrárov

Hmoty na poťahovanie a modelovanie

White Icing hmota na poťahovanie a modelovanie pre cukrárov

White Icing – biela hmota príjemnej chuti na poťahovanie . môžete z nej aj modelovať.

Snow white  – biela hmota sladkej chuti , je tvárna a dobre sa s ňou poťahuje.

Top model – hmota na modelovanie zvieratiek, jednoduchých ozdôb

Odence – hmota na modelovanie