Hmoty na modelovanie a poťahovanie

08.02.2021

Neviete ktorú hmotu si vybrať?   

Na trhu existuje veľa hmôt na modelovanie a poťahovanie .  Nie všetky hmoty však vyhovujú každému.  Zároveň nie všetky hmoty sú vhodné na každú dekoráciu, kvet, postavičku ...

Na niekoľko otázok sa Vám pokúsi dať odpoveď Ela .

Zároveň Vám ukáže aké modelácie vytvorila z konkrétnej hmoty, aby ste mali predstavu o tom, ako sa dá hmota využiť na modelovanie nie len na poťahovanie.

Priblížim Vám používanie hmôt Smartflex velvet, Saracino model paste , Flower paste , gumpaste Satin Ice , Odens sugar paste , Top model , Gumpaste, Plastická čokoláda, White icing, Master martini.... Postupne budem pridávať nové a mnou vyskúšané hmoty, aby ste si mohli ľahšie vybrať.

Aká hmota je najlepšia? 

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Každá hmota na trhu má iné vlastnosti a inak sa správa pri modelovaní alebo poťahovaní.  Hmoty reagujú na sucho, vlhko , teplo ale taktiež na teplotu Vašich rúk.  Mám viac obľúbených hmôt s ktorými pracujem a vyberám si hmotu podľa toho akú konkrétnu dekoráciu chcem vymodelovať.  Vo veľa prípadoch pri jednej modelácií kombinujem viaceré hmoty, ktoré mi vyhovujú , napr. pri postavičkách kombinujem saracino model paste  a odence paste ... 

Ako s hmotou pracovať Vám môžeme ukázať na praktických kurzoch modelovania pre cukrárov, môžete využiť možnosť individuálneho kurzu.  

Hmoty na modelovanie a poťahovanie
Hmoty na modelovanie a poťahovanie

Z hmôt , ktoré dostať v cukrárskych obchodoch dokážete vymodelovať čokoľvek, nezabúdajte však na to  , že je to len cukrová hmota , ktorá je veľmi krehká a tvárna , preto s ňou musíte pracovať a manipulovať opatrne.  

Tak ako sú hmoty rozdielne svojimi vlastnosťami , tak sa s nimi aj rozdielne pracuje, preto niektoré hmoty nevyhovujú všetkým. Ak si nie ste istí , či Vám hmota bude vyhovovať, vyskúšajte hmotu v malom balení. Nechajte si poradiť ako s hmotou pracovať a nenechajte sa odradiť pri prvej zlej skúsenosti s hmotou.  Už pri nákupe Vám veľmi ochotne poradia v cukrárskej predajni T-Fornax .


Hmoty a suroviny zakúpite v predajni T-FORNAXu


Je zaužívané volať hmotu marcipán. Veľa ľudí si pletie názov na poťahovaciu hmotu , ktorá však má svoj názov. 

Pravý mandľový marcipán sa skladá z mandlí a cukru , je príjemnej mandľovej chuti, je určený na poťahovanie , ale taktiež môžete z neho modelovať jednoduché ozdoby, kvety, postavičky, zvieratá.

Marcipánom sme nazývali aj hmotu zo salka alebo zo sušeného mlieka . Je to však cukrová hmota , ktorá obsahujem viacej zložiek . S touto hmotou sa pracuje náročnejšie a nie každému vyhovuje.

Hmoty reagujú na zmeny vzduchu a počasie. Ak je príliš teplo a vlhko , s hmotou sa horšie pracuje, môžete preto použiť tylo powder prášok, solamyl, ktorý zamiesite do hmoty ( pozor v prípade tyla - hmota po čase stvrdne na kameň, preto si zamieste len také množstvo , ktoré viete, že použijete). Taktiež hmota reaguje na vlhko v chladničke. Ak nechcete aby sa hmota v chladničke topila, vložte tortu do papierovej krabice.

Vymodelované dekorácie nevystavujte priamemu slnku.  Vymodelované dekorácie neskladujte v chladničke ale na chladnom mieste.

Pri modelovaní postupujte opatrne , rýchlo a netvarujte a memačkajte zbytočne už vymodelované časti dekorácie, lebo môžete hmotu deformovať , zohrievať a tým vám môže napr. sadať hlava na postavičke a stratí sa tak krk. Modelujte na etapy a nechávajte jednotlivé časti dostatočne stvrdnúť pred prilepením ďalšej časti dekorácie. Prispôsobujte prácu hmote. 


Smartflex velvet 

Obľúbená hmota na poťahovanie s rôznymi príchuťami.  S hmotou treba pracovať rýchlo pretože veľmi rýchlo na povrchu schne a láme sa alebo zvráskavie.

Poťahovanie : 

hmota je určená najmä na poťahovanie cukrárskych výrobkov , ozdobenie koláčikov , ozdobenie muffin . Hmotu vyvaľkajte na hladko na silikónovej podložke. Podsypávať práškovým cukrom prípadne solamylom nemusíte ak sa hmota nelepí. Ak je hmota moc mäkká, môžete zamiesiť do hmoty na špičku noža prášok Tylo powder. Bude sa Vám s hmotou lepšie pracovať.

Modelovanie : 

môžete použiť na modelovanie jednoduchých kvetov, postavičiek, drobných dekorácií. Pri modelovaní nechávajte dekoráciu dlhšie tvrdnúť.  Hmota veľmi rýchlo tuhne na povrchu, preto pracujte rýchlo . Hmota nie je vlastnosťami rovnaká ako gumpasta, alebo ako hmoty určené na modelovanie, ale dokážete z nej vymodelovať jednoduché a zložitejšie dekorácie, hmota dlhšie tuhne a môže reagovať na vlhkosť. Preto si pri modelovaní vymodelujte dekorácie v predstihu. Nechávajte si jednotlivé časti modelácie vytvrdnúť a až potom zlepte dohromady. Ak vymodelujete dekoráciu naraz a je veľká a ťažká bude Vám dekorácia sadať a môže sa zdeformovať, preto modelujte na etapy a nechávajte medzi jednotlivými krokmi časti modelácie dobre vyschnúť - vytvrdnúť. Pri poťahovaní a modelovaní môžete používať práškový cukor alebo solamyl, používajte v malom množstve.

Hmotu zakúpite v rôznych farbách a baleniach 250g , 1kg , 4kg a 7 kg balenia.

Ak pridáte do hmoty tylo powder môžete z hmoty modelovať aj zložitejšie dekorácie , budovy, autá, motorky, kvety ...

Hmota na modelovanie smartflex velvet
Hmota na modelovanie smartflex velvet

V prípade, ak je veľmi veľké vlhko a ťažko sa Vám poťahuje alebo modeluje z ktorejkoľvek hmoty , môžete použiť prášok Tylo powder , ktorý v suchom stave zamiesite do hmoty a tým získate hmotu elastickejšiu a hmota bude rýchlejšie tvrdnúť.  Prášku Tylo powder nedávajte veľa a len do hmoty , ktorú viete, že spotrebujete ihneď pretože hmota s týmto práškom Vám po čase stvrdne na kameň. Z hmoty môžete vymodelovať aj kvety alebo lodičky. Prácu a spôsob modelovania prispôsobte hmote a počasiu.


Katedrálu som vymodelovala z hmoty smartflex velvet. Jednotlivé časti som vyrezávala a nechala stvrdnúť a následne lepidla dohromady. 

Katerdrála vyrobená z hmoty Smartflex velvet.
Katerdrála vyrobená z hmoty Smartflex velvet.

Ak chcete vymodelovať zvieratká, ktoré majú napr. veľkú hlavu , tak modelujte postupne , hmota má tendenciu sadať a rozširovať sa do šírky , preto modelujte na etapy a jednotlivé časti nechajte dobre preschnúť. Na tieto zvieratká som použila smartflex velvet.

Hmoty na poťahovanie a modelovanie , macko vymodelovaný zo smartflex velvet
Hmoty na poťahovanie a modelovanie , macko vymodelovaný zo smartflex velvet
Hmoty na poťahovanie a modelovanie, postavičky na tortu , zvieratká, pachwork cutters
Hmoty na poťahovanie a modelovanie, postavičky na tortu , zvieratká, pachwork cutters
Hmoty na modelovanie a poťahovanie, Sova vymodelovaná zo smartflex velvet
Hmoty na modelovanie a poťahovanie, Sova vymodelovaná zo smartflex velvet

Pri modelovaní papučiek z hmoty , používajte výstuže alebo kúsky papierových obrúskov na podkladanie hmoty , kým hmota nestvrdne. Po vytvrdnutí môžete výstuže vytiahnuť. Vymodelované dekorácie sú veľmi krehké preto s nimi pracujte opatrne. 

Hmota na modelovanie a poťahovanie. Lodičky vymodelované zo smartflex velvet
Hmota na modelovanie a poťahovanie. Lodičky vymodelované zo smartflex velvet
Modelovaná dekorácia z hmoty smartflex velvet
Modelovaná dekorácia z hmoty smartflex velvet

Hmotu smartflex velvet  môžete použiť aj na zdobenie koláčikov , muffinov , medovníčkov, lineckých koláčikov. Koláčiky môžete zdobiť aj inými druhmi hmôt na poťahovanie,  ktoré Vám chutia . Hmotu vyvaľkajte , nechajte stuhnúť a vykrojte tvar lineckého koláčiku alebo medovníčku. Na to potom môžete nalepiť obrázok vytvorený napr. vykrajovačkami patchwork cutters. 

Hmota na poťahovanie a modelovanie zdobené muffiny hmotou smartflex velvet
Hmota na poťahovanie a modelovanie zdobené muffiny hmotou smartflex velvet

Foto-postupy na zdobenie lineckých koláčikov alebo medovníčkov nájdete na našej stránke


Smartflex flower

Hmota na modelovanie kvetov

Snehovo-biela hmota určená na modelovanie kvetov . 

Je tuhšia ako smartflex velvet a rýchlejšie tuhne, preto sa vám budú robiť kvety lepšie. Pracujte rýchlo a opatrne po vytvrdnutí sú kvety krehké.

Hmota na modelovanie smartflex flower
Hmota na modelovanie smartflex flower

Smartflex model 

Hmota na modelovanie obsahujúca kakaové maslo

Hmota na modelovanie je príjemnej chuti a vône. Nie je snehovo-biela ale s nádychom bielej kávy. S hmotou pracujte rýchlo , pretože sa teplotou rúk môže topiť .  Z hmoty sa dobre modeluje a dajú sa ľahko začistiť spoje .

Vymodelované dekorácie držia tvar.

Vymodelované dekorácie z hmoty smartflex model priložíme neskôr.


Hmota na modelovanie smartflex model
Hmota na modelovanie smartflex model

Satin Ice gumpasta

Hmota na modelovanie satin ice gumpasta
Hmota na modelovanie satin ice gumpasta

Modelovanie náročnejších a zložitých dekorácií, na modelovanie kvetov. 

Hmota je krásnej snehovo-bielej farby. Pracuje sa s ňou o niečo náročnejšie, chce to veľa trpezlivosti , preto si skúste nájsť svoj vlastný spôsob ako pracovať s touto hmotou. Je vhodná na modelovanie vysokých a tenkých dekorácií bez výstuží. Dá sa na ňu ľahko maľovať , farbiť pomocou airbrush potravinovými farbami, tieňovať.

Pri práci sa táto hmota správa ako žuvačka , preto ak je veľmi vlhko alebo teplo odporúčam podsypávať solamylom.  Hmota tuhne postupne a ak s dekoráciou hýbete počas modelovania môže Vám na povrchnu praskať a vráskavieť, preto modelujte s touto hmotou opatrne. Osobne by som túto gumpastu nemenila , aj napriek zložitejšej práci s ňou , dekorácie ktoré vytvorím sa mi páčia omnoho viac ako z inej gumpasty. 

Gumpasta  je výborná voľba ak chcete vymodelovať dekorácie na tortu , ktoré chcete aby boli v snehovo-bielej farbe a  sú veľké, vysoké, duté bez výstuží. 


Ukážka prác, ktoré som ručne vymodelovala z hmoty Satin Ice gumpasta , obrázky som maľovala  a tieňovala potravinovými farbami pomocou airbrush. Dekorácie neobsahujú žiadne výstuže.

Dekorácia vytvorená z gumpasty Satin Ice , obrázok maľovaný pomocou airbrush
Dekorácia vytvorená z gumpasty Satin Ice , obrázok maľovaný pomocou airbrush
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice, striekaná a maľovaná pomocou airbrush
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice, striekaná a maľovaná pomocou airbrush
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice

Ručne modelované kreslo pomocou gumpasty Satin Ice
Ručne modelované kreslo pomocou gumpasty Satin Ice
Ručne modelovaný maják z hmoty Satin Ice gumpasty
Ručne modelovaný maják z hmoty Satin Ice gumpasty

Na našej stránke nájdete rôzne foto-postupy na modelovanie rôznych postavičiek , zvieratiek, dekorácií. Nechajte sa inšpirovať a pochváľte sa svojimi výtvormi u nás . Radi Vašu prácu zverejníme na našej FB stránke a na našej stránke Sladký svet.


Saracino

Saracino má viac druhov hmôt , už pri kúpe hmoty rozmýšľajte na čo budete hmotu používať a podľa toho si vyberte konkrétnu hmotu.

Nie všetky druhy hmôt - saracino sú vhodné na všetky druhy dekorácií . Na modelovanie postavičiek je vhodná saracino Model paste , na kvety saracino Pasta Bouquet , na busty - hlavy  saracino sculpture...

Saracino model pasta

Saracino model paste - hmota na modelovanie postaviček , zvieratiek

Modelovanie postavičiek, zvieratiek, jednoduchých dekorácií , na autíčka, motorky Pri niektorých druhoch dekorácií použite výstuže , napr. ak modelujete motorku alebo postavičky , ktoré potrebujete zobraziť v rôznych pozíciách , vysoké postavičky.

Hmota nie je určená na kvety a na niektoré dekorácie . 

Moja obľúbená hmota na modelovanie. Stretávam sa s rôznymi názormi na túto hmotu, nie každému však vyhovuje.  Na hmotu si musíte zvyknúť a naučiť sa s ňou pracovať , správa sa inak ako hmoty s ktorými bežne pracujete , preto niektorých ľudí vie táto hmota odradiť.  Hmota reaguje na teplotu rúk , ale ak sa s ňou naučíte pracovať , odmení sa Vám. Pomocou hmoty dokážete vymodelovať postavičky veľmi rýchlo . 

Moja rada ? nevzdávajte to s touto hmotou , pracuje sa s ňou fantasticky ak si nájdete svoj spôsob a dokážete veľmi rýchlo vytvoriť postavičky bez toho aby ste dlho čakali na vytvrdnutie jednotlivých častí. 

Hmota je veľmi tvárna , svoj tvar si zachováva aj po vytvarovaní , dokážete vytvoriť detaily , mimiku tváre, vrásky ...  

Hmoty na modelovanie saracino model paste zafarbená
Hmoty na modelovanie saracino model paste zafarbená
Ručne modelované postavičky  zo Saracino model pasty
Ručne modelované postavičky zo Saracino model pasty
Hmoty na modelovanie postavičky na tortu svadobné
Hmoty na modelovanie postavičky na tortu svadobné
Hmoty na modelovanie postavičky na tortu zvieratká
Hmoty na modelovanie postavičky na tortu zvieratká
Ručne modelovaní postavičky - Saracino model pasta
Ručne modelovaní postavičky - Saracino model pasta
Ručne modelované zvieratko
Ručne modelované zvieratko

Ukážka prác , ktoré som ručne vymodelovala z hmoty Saracino model paste.  Pri modelovaní traktora som použila kombináciu smartfex velvet , odence  , saracino model paste .

Hmoty na modelovanie postavičky na tortu Myšiak
Hmoty na modelovanie postavičky na tortu Myšiak
Ručne modelované postavičky zo Saracino model pasty
Ručne modelované postavičky zo Saracino model pasty
Hmoty na modelovanie , traktor dekorácia
Hmoty na modelovanie , traktor dekorácia

Hmotu používame aj na kurzoch modelovania . Na obrázkoch vidíte práce našich šikovných účastníčok.

Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania

Saracino Pasta bouquet

Modelovacia hmota na kvety . Hmota je krásnej bielej farby . Je pružná a dobre sa s ňou pracuje . Pri práci je dosť mäkká a vlhká ak je vlhký vzduch , nedajte sa však odradiť. Pracujte postupne a nechávajte jednotlivé časti kvetu dobre vytvrdnúť a pracujte na etapy.

Práca účastníčky kurzu
Práca účastníčky kurzu

Daisy Flower pasta dekoro

Použitie : na kvety .   

Hmota však nie je určená na niektoré druhy dekorácie a figúrky

Patrí medzi hmoty , s ktorými sa musíte naučiť pracovať. Dá sa pekne zafarbiť . Kvety jednoducho vytieňujete práškovými farbami. Hmota rýchlo schne ale reaguje pri práci na vlhko ( trocha komplikovanejšie sa pracuje ak je príliš vlhko, nedajte sa však odradiť). 

Pomocou tejto hmoty dokážete zviazať kvety ešte mäkké, čo je výhoda, pretože dokážete lupienky , piestiky, lístky prispôsobiť kvetu . 


Práca šikovnej účastníčky kurzu.  Ruža - Daisy flower pasta
Práca šikovnej účastníčky kurzu. Ruža - Daisy flower pasta
Kvety : Flower Daisy pasta , práca šikovnej Ivetky na individuálnom školení
Kvety : Flower Daisy pasta , práca šikovnej Ivetky na individuálnom školení
Ručne modelované kvety na makete torty
Ručne modelované kvety na makete torty
Ručne modelované narcisy , práca šikovnej Zdenky, účastníčky individuálneho kurzu
Ručne modelované narcisy , práca šikovnej Zdenky, účastníčky individuálneho kurzu
Ručne modelované kvety pomocou Daisy hmoty na kvety
Ručne modelované kvety pomocou Daisy hmoty na kvety

Niektoré hmoty sú určené len na kvety ( flower paste , gumpasta, buquet saracino na kvety ) a naopak , niektoré na modelovanie postavičiek na tortu ( saracino model paste , top model ...) .

Ak použijete hmotu na modelovanie dekorácie ( kvetov, postavičiek, zvieratiek ...) na ktorú nie je určená , dekorácia sa Vám môže po čase zdeformovať.   


Master martiny Bianco white

Master martiny 

Použitie : torty, koláčikov, muffinov

poťahovanie: 

modelovanie : jednoduchých ozdôb, dekorácií, kvetov, postavičiek, zvieratiek

Snehovo-biela hmota na poťahovanie, na ktorú sa dá jednoducho kresliť , nanášať farba pomocou airbrush. Je jemnej sladkej chuti. Je o niečo tuhšia, po vyvaľkaní má peknú hladkú konzistenciu. Nie je pórovitá. Z hmoty môžete  taktiež modelovať jednoduché ozdoby, drobné kvietky , zvieratká na tortu , písmená ... 


White Icing 

Použitie : na poťahovanie ale môžete z nej modelovať aj rôzne ozdoby, dekorácie, zvieratká, postavičky, kvety . Pri kvetoch opatrne , hmota je krehká.

Jemná snehovo-biela hmota príjemnej vanilkovej chuti. Je ideálna na poťahovanie, hmotu môžete použiť aj na modelovanie kvetov, dekorácií, postavičiek na tortu, zvieratká , detské dekorácie.

Ak chcete vymodelovať kvety alebo postavičky na tortu , pracujte s hmotou opatrne . Dá sa vyvaľkať na veľmi tenké lupienky , je však veľmi krehká. Po vyvaľkaní má peknú hladkú konzistenciu a nie je pórovitá.  

Pri poťahovaní a modelovaní môžete použiť solamyl alebo práškový cukor na podsypávanie aby sa hmota nelepila na podložku. Ak používate silikónové podložky , podsypávať nemusíte.

Torta potiahnutá White Icingom , nastriekaná pomocou airbrush , kvety modelované z white icingu, klietka modelovaná z gumpasty.
Torta potiahnutá White Icingom , nastriekaná pomocou airbrush , kvety modelované z white icingu, klietka modelovaná z gumpasty.

Odense hmota

Je hmota  v rôznych farbách a v malých baleniach. S hmotou sa pracuje veľmi dobre, pri modelovaní potrebuje však dlhší čas na stvrdnutie.  Na trhu nájdete veľkú škálu farebných hmôt sladkej chuti, hnedá hmota chutí čokoládovo.  Hmoty kúpite v malých baleniach 

Nie je určená na kvety.

Macko vymodelovaný z hmoty Odence sugar paste
Macko vymodelovaný z hmoty Odence sugar paste

Plastická čokoláda biela

Plastická čokoládová hmota je príjemnej čokoládovej chuti . Hmotou sa pracuje trocha ťažšie , pretože sa topí v rukách , ale ak sa s ňou naučíte modelovať , budete spokojní.  Vymodelované dekorácie nenechávajte na priamom slnku a za sklom na priamom slnku.


Top model

Hmota je určená na modelovanie cukrárskych výrobkov. Pracuje sa s ňou dobre a je cenovo dostupná . Je tuhšia ako hmota na poťahovanie. Nie je určená na poťahovanie. 

Z tejto hmoty môžete vymodelovať rôzne zvieratká na detské torty , drobné kvietky a ozdoby na muffiny...


Zvieratká vymodelované z Top model pasty
Zvieratká vymodelované z Top model pasty
Zvieratká vymodelované z Top model pasty
Zvieratká vymodelované z Top model pasty

K2 a K2 čokoládová

Hmota je sladkej chuti , čokoládová je príjemnej čokoládovej chuti . Ja osobne ju nepoužívam , ale poznám veľa ľudí , čo si ju obľúbili a radi s ňou pracujú.

Hmota je mäkká . Pri modelovaní musíte nechať jednotlivé časti dobre vytvrdnúť.


Gumpasta

Gumpasta určená na modelovanie zložitejších cukrárskych dekorácií , kvetov. Rýchlejšie tuhne ako klasická hmota na modelovanie alebo poťahovanie. 

Gumpasty neodporúčam jesť pretože stvrdnú skoro na kameň . Plnia skôr dekoratívnu funkciu , dekoráciu si môžete odložiť až na niekoľko rokov , stačí dekoráciu uskladniť za sklom aby sa na ňu neprášilo a nie na priame slnko , pretože po čase dekorácie na priamom slnku menia farbu , tak ako je to aj s inými materiálmi. 

Veľmi rada ju používam na kvety a dekorácie napr. sústruh, motorku, bicykel a podobne...


Dekorácie na torty z gumpasty 

Sústruh vyrobený z gumpasty
Sústruh vyrobený z gumpasty
Kostolík z gumpasty
Kostolík z gumpasty
Detské ihrisko z gumpasty
Detské ihrisko z gumpasty
Plachty na lodi z gumpasty
Plachty na lodi z gumpasty

Ak sa zaujímate o pomôcky na modelovanie , môžete si prečítať o pomôckach , ktoré používame.