Hmoty na modelovanie

08.02.2021

Na trhu existuje veľa hmôt na modelovanie a poťahovanie .  Nie všetky hmoty však vyhovujú každému.  Zároveň nie všetky hmoty sú vhodné na každú dekoráciu, kvet, postavičku ...

Neviete ktorú hmotu si vybrať?  

Na niekoľko otázok sa Vám pokúsi dať odpoveď Ela .

Zároveň Vám ukáže aké modelácie vytvorila z konkrétnej hmoty, aby ste mali predstavu o tom, ako sa dá hmota využiť na modelovanie.

Taktiež môžete vidieť výsledky prác z kurzov modelovania.

Priblížim Vám používanie hmôt Smartflex velvet, Saracino model paste , Flower paste , gumpaste Satin Ice , Odens sugar paste , Top model , Gumpaste, Plastická čokoláda, White icing, Master martini.... Postupne budem pridávať nové a mnou vyskúšané hmoty, aby ste si mohli ľahšie vybrať.

Aká hmota je najlepšia ? 

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Každá hmota na trhu má iné vlastnosti a inak sa správa pri modelovaní alebo poťahovaní.  Hmoty reagujú na sucho, vlhko , teplo ale taktiež na teplotu Vašich rúk.  Mám viac obľúbených hmôt s ktorými pracujem a vyberám si hmotu podľa toho akú konkrétnu dekoráciu chcem vymodelovať.  Vo veľa prípadoch pri jednej modelácií kombinujem viaceré hmoty, ktoré mi vyhovujú , napr. pri postavičkách kombinujem saracino model paste  a odence paste ... 

Ako s hmotou pracovať Vám môžeme ukázať na praktických kurzoch modelovania pre cukrárov, môžete využiť možnosť individuálneho kurzu.  

Z hmôt , ktoré dostať v cukrárskych obchodoch dokážete vymodelovať čokoľvek, nezabúdajte však na to  , že je to len cukrová hmota , ktorá je veľmi krehká , preto s ňou musíte pracovať a manipulovať opatrne.  

Tak ako sú hmoty rozdielne svojimi vlastnosťami , tak sa s nimi aj rozdielne pracuje, preto niektoré hmoty nevyhovujú všetkým. Ak si nie ste istí , či Vám hmota bude vyhovovať, vyskúšajte hmotu v malom balení. Nechajte si poradiť ako s hmotou pracovať a nenechajte sa odradiť pri prvej zlej skúsenosti s hmotou.  Už pri nákupe Vám veľmi ochotne poradia v cukrárskej predajni T-Fornax .


Hmoty a suroviny zakúpite v predajni T-FORNAu


Je zaužívané volať hmotu marcipán. Veľa ľudí si pletie názov na poťahovaciu hmotu , ktorá však má svoj názov. 

Pravým mandľový marcipán sa skladá z mandlí a cukru , je príjemnej mandľovej chuti, je určený na poťahovanie , ale taktiež môžete z neho modelovať jednoduché ozdoby, kvety, postavičky, zvieratá.

Marcipánom sme si zvykli hovoriť aj hmote zo salka . je to však cukrová hmota , ktorá obsahujem viacej zložiek . S touto hmotou sa pracuje náročnejšie a nie každému vyhovuje.


Smartflex velvet 

Použitie : 

Poťahovanie : určená na poťahovanie cukrárskych výrobkov , ozdobenie koláčikov , ozdobenie muffin 

Modelovanie : môžete použiť na modelovanie jednoduchých kvetov, postavičiek, drobných dekorácií. Pri modelovaní nechávajte dekoráciu dlhšie tvrdnúť. 

Ak pridáte do hmoty tylo powder môžete z hmoty modelovať aj zložitejšie dekorácie , budovy, autá, motorky, kvety ...

Obľúbená hmota na poťahovanie s rôznymi príchuťami. 

Poťahovanie:  hmotu vyvaľkajte na hladko na silikónovej podložke. Podsypávať práškovým cukrom prípadne solamylom nemusíte ak sa hmota nelepí. Ak je hmota moc mäkká, môžete zamiesiť do hmoty na špičku noža prášok Tylo powder. Bude sa Vám s hmotou lepšie pracovať. 

Modelovanie: hmota nie je vlastnosťami rovnaká ako gumpasta, alebo ako hmoty určené na modelovanie, ale dokážete z nej vymodelovať jednoduché a zložitejšie dekorácie, hmota dlhšie tuhne a môže reagovať na vlhkosť. Preto si pri modelovaní vymodelujte dekorácie v predstihu. Nechávajte si jednotlivé časti modelácie vytvrdnúť a až potom zlepte dohromady.  Ak vymodelujete dekoráciu naraz a je veľká a ťažká bude Vám dekorácia sadať a môže sa zdeformovať, preto modelujte na etapy a nechávajte medzi jednotlivými krokmi časti modelácie dobre vyschnúť - vytvrdnúť.  Pri poťahovaní a modelovaní môžete používať práškový cukor alebo solamyl, používajte v malom množstve.

Hmotu zakúpite v rôznych farbách a baleniach 250g , 1kg , 4kg a 7 kg balenia.


V prípade, ak je veľmi veľké vlhko a ťažko sa Vám poťahuje alebo modeluje z ktorejkoľvek hmoty , môžete použiť prášok Tylo powder , ktorý v suchom stave zamiesite do hmoty a tým získate hmotu elastickejšiu a hmota bude rýchlejšie tvrdnúť.

Prášku Tylo powder nedávajte veľa a len do hmoty , ktorú viete, že spotrebujete ihneď pretože hmota s týmto práškom Vám po čase stvrdne na kameň. Z hmoty môžete vymodelovať aj kvety alebo lodičky. Prácu a spôsob modelovania prispôsobte hmote a počasiu.


Katedrálu som vymodelovala z hmoty smartflex velvet. Jednotlivé časti som vyrezávala a nechala stvrdnúť a následne lepidla dohromady. 

Katerdrála vyrobená z hmoty Smartflex velvet.
Katerdrála vyrobená z hmoty Smartflex velvet.

Ak chcete vymodelovať zvieratká, ktoré majú napr. veľkú hlavu , tak modelujte postupne , hmota má tendenciu sadať a rozširovať sa do šírky , preto modelujte na etapy a jednotlivé časti nechajte dobre preschnúť. Na tieto zvieratká som použila smartflex velvet.

Macko vymodelovaný zo smartflex velvet
Macko vymodelovaný zo smartflex velvet
Žabka vymodelovaná zo smartflex velvet
Žabka vymodelovaná zo smartflex velvet

Pri modelovaní papučiek hmoty , používajte výstuže alebo kúsky papierových obrúskov na podkladanie hmoty , kým hmota nestvrdne. Po vytvrdnutí môžete výstuže vytiahnuť. Vymodelované dekorácie sú veľmi krehké preto s nimi pracujte opatrne. 

Papučky vymodelované zo smartflex velvet
Papučky vymodelované zo smartflex velvet
Modelovaná dekorácia z hmoty smartflex velvet
Modelovaná dekorácia z hmoty smartflex velvet

Hmotu smartflex velvet  môžete použiť aj na zdobenie koláčikov , muffinov , medovníčkov, lineckých koláčikov. Koláčiky môžete zdobiť aj inými druhmi hmôt na poťahovanie,  ktoré Vám chutia .

Medovníčky zdobené pomocou hmoty Smartflex velvet
Medovníčky zdobené pomocou hmoty Smartflex velvet
Medovníkčy zdobené pomocou hmoty Smartflex velvet
Medovníkčy zdobené pomocou hmoty Smartflex velvet
Linecké koláčiky zdobené pomocou hmoty Smartflex velvet
Linecké koláčiky zdobené pomocou hmoty Smartflex velvet

Foto-postupy na zdobenie lineckých koláčikov alebo medovníčkov nájdete na našej stránke


Satin Ice gumpasta

Použitie :

Modelovanie náročnejších a zložitých dekorácií, na modelovanie kvetov. 

Hmota je krásnej snehovo-bielej farby. Pracuje sa s ňou o niečo náročnejšie, chce to veľa trpezlivosti , preto si skúste nájsť svoj vlastný spôsob ako pracovať s touto hmotou. Je vhodná na modelovanie vysokých a tenkých dekorácií. Dá sa na ňu jednoducho maľovať , farbiť pomocou airbrush potravinovými farbami, tieňovať,

Pri práci sa táto hmota správa ako žuvačka , preto ak je veľmi vlhko alebo teplo odporúčam podsypávať solamylom.  Hmota tuhne postupne a ak s dekoráciou hýbete počas modelovania môže Vám na povrchnu praskať , preto modelujte s touto hmotou opatrne. Osobne by som túto gumpastu nemenila , aj napriek zložitejšej práci s ňou , dekorácie ktoré vytvorím sa mi páčia omnoho viac ako z inej gumpasty. 


Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice, striekaná a maľovaná pomocou airbrush
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice, striekaná a maľovaná pomocou airbrush
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice
Ručne modelovaná dekorácia z gumpasty Satin Ice

Ukážka prác, ktoré som ručne vymodelovala z hmoty Satin Ice gumpasta , obrázky som maľovala  a tieňovala potravinovými farbami pomocou airbrush. Dekorácie neobsahujú žiadne výstuže.

Dekorácia vytvorená z gumpasty Satin Ice , obrázok maľovaný pomocou airbrush
Dekorácia vytvorená z gumpasty Satin Ice , obrázok maľovaný pomocou airbrush

Gumpasta  je výborná voľba ak chcete vymodelovať dekorácie na tortu , ktoré chcete aby boli v snehovo-bielej farbe a  sú veľké, vysoké, duté bez výstuží. 

Ručne modelované kreslo pomocou gumpasty Satin Ice
Ručne modelované kreslo pomocou gumpasty Satin Ice
Ručne modelovaný maják z hmoty Satin Ice gumpasty
Ručne modelovaný maják z hmoty Satin Ice gumpasty

Na našej stránke nájdete aj foto-postupy na modelovanie. Nechajte sa inšpirovať a pochváľte sa svojimi výtvormi u nás . Radi Vašu prácu zverejníme na na FB stránke aj na našej stránke Sladký svet.


Saracino model pasta

Použitie : 

Modelovanie postavičiek, zvieratiek, jednoduchých dekorácií , na autíčka, motorky ...    

Pri niektorých druhoch dekorácií použite výstuže , napr. ak modelujete motorku alebo postavičky , ktoré potrebujete zobraziť v rôznych pozíciách , vysoké postavičky.

Hmota nie je určená na kvety a na niektoré dekorácie . 

Moja obľúbená hmota na modelovanie. Stretávam sa s rôznymi názormi na túto hmotu, nie každému však vyhovuje.  Na hmotu si musíte zvyknúť a naučiť sa s ňou pracovať , správa sa inak ako hmoty s ktorými bežne pracujete , preto niektorých ľudí vie táto hmota odradiť.  Hmota reaguje na teplotu rúk , ale ak sa s ňou naučíte pracovať , odmení sa Vám. Pomocou hmoty dokážete vymodelovať postavičky veľmi rýchlo . 

Moja rada ? nevzdávajte to s touto hmotou , pracuje sa s ňou fantasticky ak si nájdete svoj spôsob a dokážete veľmi rýchlo vytvoriť postavičky bez toho aby ste dlho čakali na vytvrdnutie jednotlivých častí. 

Hmota je veľmi tvárna , svoj tvar si zachováva aj po vytvarovaní , dokážete vytvoriť detaily , mimiku tváre, vrásky ... 


Ukážka prác , ktoré som ručne vymodelovala z hmoty Saracino model paste.

Ručne modelovaní postavičky - Saracino model pasta
Ručne modelovaní postavičky - Saracino model pasta
Ručne modelované postavičky zo Saracino model pasty
Ručne modelované postavičky zo Saracino model pasty
Ručne modelované postavičky  zo Saracino model pasty
Ručne modelované postavičky zo Saracino model pasty

Pri modelovaní traktorov som použila kombináciu smartflex velver, saracino modelo paste , odence čiernu. 


Hmotu používame aj na kurzoch modelovania . Na obrázkoch vidíte práce našich šikovných účastníčok.

Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania
Postavičku vymodelovala šikovná účastníčka kurzu modelovania

Daisy Flower pasta dekoro

Použitie : na kvety .   

Hmota však nie je určená na niektoré druhy dekorácie a figúrky

Patrí medzi hmoty , s ktorými sa musíte naučiť pracovať. Dá sa pekne zafarbiť . Kvety jednoducho vytieňujete práškovými farbami. Hmota rýchlo schne ale reaguje pri práci na vlhko . 

Pomocou tejto hmoty dokážete zviazať kvety ešte mäkké, čo je výhoda, pretože dokážete lupienky , piestiky, lístky prispôsobiť kvetu . 


Práca šikovnej účastníčky kurzu.  Ruža - Daisy flower pasta
Práca šikovnej účastníčky kurzu. Ruža - Daisy flower pasta
Kvety : Flower Daisy pasta , práca šikovnej Ivetky na individuálnom školení
Kvety : Flower Daisy pasta , práca šikovnej Ivetky na individuálnom školení
Ručne modelované kvety na makete torty
Ručne modelované kvety na makete torty
Ručne modelované narcisy , práca šikovnej Zdenky, účastníčky individuálneho kurzu
Ručne modelované narcisy , práca šikovnej Zdenky, účastníčky individuálneho kurzu
Ručne modelované kvety pomocou Daisy hmoty na kvety
Ručne modelované kvety pomocou Daisy hmoty na kvety

Saracino Pasta Bouquet 

Použitie na kvety. 

Ukážka modelovania kvetov z hmoty na kvety Pivónia
Ukážka modelovania kvetov z hmoty na kvety Pivónia

Modelovacia hmota na kvety . Hmota je krásnej bielej farby . Je pružná a dobre sa s ňou pracuje . Pri práci je dosť mäkká a vlhká ak je vlhký vzduch , nedajte sa však odradiť. Pracujte postupne a nechávajte jednotlivé časti kvetu dobre vytvrdnúť a pracujte na etapy. 

Práca účastníčky na kurze modelovania
Práca účastníčky na kurze modelovania
Práca účastníčky kurzu
Práca účastníčky kurzu

Niektoré hmoty sú určené len na kvety ( flower paste , gumpasta, buquet saracino na kvety ) a naopak , niektoré na modelovanie postavičiek na tortu ( saracino model paste , top model ...) .

Ak použijete hmotu na modelovanie dekorácie ( kvetov, postavičiek, zvieratiek ...) na ktorú nie je určená , dekorácia sa Vám môže po čase zdeformovať.   


Master martiny Bianco white

Master martiny 

Použitie : torty, koláčikov, muffinov

poťahovanie: 

modelovanie : jednoduchých ozdôb, dekorácií, kvetov, postavičiek, zvieratiek

Snehovo-biela hmota na poťahovanie, na ktorú sa dá jednoducho kresliť , nanášať farba pomocou airbrush. Je jemnej sladkej chuti. Je o niečo tuhšia, po vyvaľkaní má peknú hladkú konzistenciu. Nie je pórovitá. Z hmoty môžete  taktiež modelovať jednoduché ozdoby, drobné kvietky , zvieratká na tortu , písmená ... 


White Icing 

Použitie : na poťahovanie ale môžete z nej modelovať aj rôzne ozdoby, dekorácie, zvieratká, postavičky, kvety . Pri kvetoch opatrne , hmota je krehká.

Jemná snehovo-biela hmota príjemnej vanilkovej chuti. Je ideálna na poťahovanie, hmotu môžete použiť aj na modelovanie kvetov, dekorácií, postavičiek na tortu, zvieratká , detské dekorácie.

Ak chcete vymodelovať kvety alebo postavičky na tortu , pracujte s hmotou opatrne . Dá sa vyvaľkať na veľmi tenké lupienky , je však veľmi krehká. Po vyvaľkaní má peknú hladkú konzistenciu a nie je pórovitá.  

Pri poťahovaní a modelovaní môžete použiť solamyl alebo práškový cukor na podsypávanie aby sa hmota nelepila na podložku. Ak používate silikónové podložky , podsypávať nemusíte.

Torta potiahnutá White Icingom , nastriekaná pomocou airbrush , kvety modelované z white icingu, klietka modelovaná z gumpasty.
Torta potiahnutá White Icingom , nastriekaná pomocou airbrush , kvety modelované z white icingu, klietka modelovaná z gumpasty.

Odense hmota

Je hmota  v rôznych farbách a v malých baleniach. S hmotou sa pracuje veľmi dobre, pri modelovaní potrebuje však dlhší čas na stvrdnutie.  Na trhu nájdete veľkú škálu farebných hmôt sladkej chuti, hnedá hmota chutí čokoládovo.  Hmoty kúpite v malých baleniach 

Nie je určená na kvety.

Macko vymodelovaný z hmoty Odence sugar paste
Macko vymodelovaný z hmoty Odence sugar paste

Plastická čokoláda biela

Plastická čokoládová hmota je príjemnej čokoládovej chuti . Hmotou sa pracuje trocha ťažšie , pretože sa topí v rukách , ale ak sa s ňou naučíte modelovať , budete spokojní.  Vymodelované dekorácie nenechávajte na priamom slnku a za sklom na priamom slnku.


Top model

Hmota je určená na modelovanie cukrárskych výrobkov. Pracuje sa s ňou dobre a je cenovo dostupná . Je tuhšia ako hmota na poťahovanie. Nie je určená na poťahovanie. 

Z tejto hmoty môžete vymodelovať rôzne zvieratká na detské torty , drobné kvietky a ozdoby na muffiny...


Zvieratká vymodelované z Top model pasty
Zvieratká vymodelované z Top model pasty
Zvieratká vymodelované z Top model pasty
Zvieratká vymodelované z Top model pasty

K2 a K2 čokoládová

Hmota je sladkej chuti , čokoládová je príjemnej čokoládovej chuti . Ja osobne ju nepoužívam , ale poznám veľa ľudí , čo si ju obľúbili a radi s ňou pracujú.

Hmota je mäkká . Pri modelovaní musíte nechať jednotlivé časti dobre vytvrdnúť.


Gumpasta

Gumpasta určená na modelovanie zložitejších cukrárskych dekorácií , kvetov. Rýchlejšie tuhne ako klasická hmota na modelovanie alebo poťahovanie. 

Gumpasty neodporúčam jesť pretože stvrdnú skoro na kameň . Plnia skôr dekoratívnu funkciu , dekoráciu si môžete odložiť až na niekoľko rokov , stačí dekoráciu uskladniť za sklom aby sa na ňu neprášilo a nie na priame slnko , pretože po čase dekorácie na priamom slnku menia farbu , tak ako je to aj s inými materiálmi. 

Veľmi rada ju používam na kvety a dekorácie napr. sústruh, motorku, bicykel a podobne...


Dekorácie na torty z gumpasty 

Sústruh vyrobený z gumpasty
Sústruh vyrobený z gumpasty
Kostolík z gumpasty
Kostolík z gumpasty
Detské ihrisko z gumpasty
Detské ihrisko z gumpasty
Plachty na lodi z gumpasty
Plachty na lodi z gumpasty

Ak sa zaujímate o pomôcky na modelovanie , môžete si prečítať o pomôckach , ktoré používame.