Hmoty na modelovanie kvetov

Akú hmotu na kvety si vybrať?

V dnešnej dobe nekúpite len jednu hmotu, z ktorej môžete modelovať aj poťahovať ale výrobcovia vyrobili hmoty, ktoré vám uľahčia prácu svojimi vlastnosťami a tým ako sa s hmotou pracuje a na čo je hmota určená.  Hmoty určené na modelovanie kvetov sú pružnejšie, rýchlejšie schnúť, lepšie sa s nimi manipuluje, upravujú lupienky a dajú sa vyvaľkať na tenko, čím kvet môžete vymodelovať realistickejší.

Svoje skúsenosti s hmotou vám predstaví  Ku konkrétnej hmote vám vysvetlí ako sa hmota správa, aké má vlastnosti ako s ňou modelovať. Ela .

Nedávno sa zmenila technológia hmôt a do hmoty už nie je pridávané biele farbivo s konkrétnou zložkou. Hmoty nie sú snehovo biele ako tomu bolo predtým ale nič na tom nemení, že hmoty vám ušetria prácu, pretože môžete s nimi rýchlejšie pracovať ako keď použijete hmotu na modelovanie. Ak budete chcieť hmotu snehovo bielu , môžete do hmoty pridať biele farbivo. hmoty sú priesvitnejšie, preto ak dávate hmotu na drôtik uistite sa, že drôtik nebude presvitať. 

Ktorá hmota je najlepšia na modelovanie kvetov?

“ NIE JE ZLÁ HMOTA NA MODELOVANIE, LEN HMOTA KTORÁ MI NEVYHOVUJE“  Vždy odporúčam si vyskúšať malé množstvo z konkrétnej hmoty, v prípade, že sa vám s hmotou nedarí pracovať, poradiť sa a skúsiť to opäť a až potom sa rozhodnúť či budete s hmotou pracovať.  Tak ako mne nemusí vyhovovať konkrétne hmota, tak ďalší 10-tim táto hmota môže vyhovovať a radi s ňou budú pracovať.      Ela Sladký svet.

Vyskúšané hmoty

Laped

Daisy pasta

Sugar flower studio

Premium flower

Saracino

Buquet pasta

Saracino

Flower pasta

PME

Gumpasta

Smartflex

Flower pasta

kvety na drôtiku ruža a cosmos kurz modelovania

Hmoty sú tvárne a elastické, majú správnu konzistenciu, rýchlo vytvrdnú a dokážete vymodelovať kvet veľmi rýchlo. Avšak aj pri hmotách na kvety platí, že v prípade vlhkého počasia musíte prispôsobiť prácu okolnostiam. Hmoty aj keď rýchlo vytvrdnú sú krehké a môžu sa veľmi rýchlo polámať, hmoty tvárne, elastické, pracujte s hmotami a vyrobenými kvetmi opatrne.  Hmoty sa dajú vyvaľkať na veľmi tenké lupienky, listy.

Konkrétne hmoty majú rozdielne vlastnosti a rozdielne sa správajú pri práci, preto si vyskúšajte viaceré druhy a rozhodnite sa na základe toho ako sa vám s konkrétnou hmotou pracuje.

Hmoty sú síce určené na na modelovanie kvetov, môžete ich použiť aj na krídla, motýle, pierka, či dlhé šaty a plášte na postavičku, ktoré by s hmoty na modelovanie mohli pod svojou váhou padať a trhať sa hlavne vo vlhkom prostredí.

Konkrétne hmoty vyskúšam na rovnakom kvete ale zároveň pridám aj 2 hmoty na poťahovanie aby som vám napísala skúsenosti. 

Pri nákupe Vám veľmi ochotne poradia napr. aj  v cukrárskej predajni T-Fornax . na stránke www.peceniehrousk , či iných cukrárskych predajniach a e-shopoch. 

Mám obľúbenú hmotu?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Každá hmota má svoje klady a zápory, hmoty majú rozdielne vlastnosti, inak sa správajú pri modelovaní za rôzneho počasia či teploty rúk, teploty miestnosti …

Mám viac obľúbených hmôt  s ktorými pracujem a hmotu si vyberám podľa toho čo budem modelovať. Na niektoré dekorácie hmoty rôzne kombinujem.

Ako s hmotou pracovať vám môžeme ukázať na praktických kurzoch modelovania pre cukrárov. 

pomôcky kurz modelovania mak

Daisy hmota však nie je určená na niektoré druhy dekorácie a figúrky . 

LAPED DAISY FLOWER PASTA
Profesionálna hotová hmota na modelovanie kvetov. Má neutrálnu chuť a vôňu, na povrchu pri práci je lesklá a mastnejšia, postupne hmota vyschne a je dlhšie tvárna, čo je výhoda pri tvarovaní kvetu. Nie je čisto biela, ak potrebujete snehovo-bielu hmotu, môžete do hmoty zamiešať biele farbivo. Hmotu môžete použiť aj na drobné ozdoby, krídla, motýle a pod. Nepoužívajte na ozdoby napr. ako postieľka alebo iné ozdoby, ktoré potrebujú udržať tvar. Hmota je určená predovšetkým na kvety. Hmota rýchlo schne, ak je vlhké prostredie, tak hmota schne pomalšie, ale drží tvar. Kvet dokážete dokončiť aj keď nebudú jednotlivé lupienky vytvrdnuté.
Daisy flower pasta patrí medzi hmoty na ktoré si musíte zvyknúť, je však ideálna na rýchlu prácu, keď nemáte dostatok času na modelovanie alebo práve vo vlhkom a teplom prostredí. Dobre sa farbí, tieňuje. Vo vlhkom prostredí sa môže pracovať horšie, nedajte sa odradiť. Pomocou hmoty vytvarujete a zviažete kvety ešte nevytvrdnuté, čo je výhoda, môžete ich dlho upravovať , prispôsobiť, poohýbať ako potrebujete. Hmota je tuhšia, preto neodporúčam ak máte zdravotné problémy s bolesťami prstov a rúk. 
Dá sa ľahko vyvaľkať, ak používate nepriľnavú podložku, nepotrebujete používať solamyl na podsypanie, ak používate iný typ podložky ak budete potrebovať solamyl, používajte len jemnú vrstvu. Pri tvarovaní a stenčovaní lupienkov môžete použiť trocha solamylu. 
Ruža kurz modelovania kvetov na drôtiku
Kurz modelovania kvetov na drôtiku
kurz modelovania kvetov anglická ruža
Kurz modelovania kvetov na drôtiku pre cukrárov narcis
Cukrársky kurz kurz modelovania kvetov na drôtiku maky
Sugar flower studio : Premium flower pasta Róbert Haynes
Profesionálna  hmota na modelovanie kvetov. Je bielej farby, bezchybného hladkého povrchu, nie je mastná a nelepí sa, hmota je veľmi tvárna ale ako postupne schne tak môže praskať, preto pracujte rýchlo. Má výraznú ovocnú vôňu a sladkú chuť.  Dobre sa s hmotou pracuje. Lupienky sa dobre tvarujú. Nepotrebujete používať solamyl na podsypanie. V prípade, že používate podložku, na ktorú sa hmota príliš lepí, môžete použiť solamyl ale vo veľmi jemnej vrstve.
Môžete použiť aj na drobné ozdoby. Nepoužívajte na ozdoby napr. ako postieľka alebo iné ozdoby, ktoré potrebujú udržať tvar. Hmota je určená predovšetkým na kvety. 
 

Hotová hmota na modelovanie kvetov , kvetov na drôtiku , ozdob na svadobnú tortu podobný štýl ako kvety , rôzne pierka, lapač snov a, motýle, krídla.  Zároveň hmotu môžete použiť na šaty a oblečenie na postavičku , krídla na vílu..

Saracino buquet pasta je profesionálna hmota na modelovanie kvetov. Je bielej farby, pôrovitá, pružná a trocha lepkavá, mäkká a môže pôsobiť vlhká ale len zo začiatku. Je sladkej chuti a nie výraznej vône. Pracuje sa s ňou dobre,  zo začiatku potrebujete trocha trpezlivosti, kým sa s ňou naučíte pracovať, nenechajte sa však odradiť. Hmota je zo začiatku príliš mäkká a lepkavá a elastická, preto dávajte pozor aby sa vám nedeformovali lupienky pri práci.  Hmota tým, že je mäkká tak je vhodná aj pre ľudí zo zdravotným obmedzením, bolesťou a pohyblivosťou prstov.  Pri práci nepoužívajte solamyl a ak už ho potrebujete použiť, tak veľmi málo, hmota s príliš veľkým množstvom solamylu vysychá a praská, zároveň sa hmota bude viac lepiť na prsty aj keď sa to nezdá. Keď sa vám hmota lepí, umývajte si častejšie ruky

kvety na drôtiku ruža a cosmos kurz modelovania
Hmoty na modelovanie kvetov
kurz modelovania kvetov ruža

Profesionálna hmota na modelovanie kvetov , kvetov na drôtiku. Hladká jemná snehovo-biela mäkká, sladká hmota, vôňa nie je výrazná.

Je elastická, ľahká, nevysychá ihneď, čo je práve pri práci s kvetmi dôležité aby ste mohli kvet upraviť ako potrebujete,  je inej konzistencie, na ktorú sme si zvykli a preto si musíte na túto hmotu zvyknúť a naučiť sa s ňou pracovať. 

Hmotu zatiaľ len skúšam, je iná ako buquet pasta . Hmota  nepôsobí zo začiatku pružne, skôr sa trhá ale pružná je , zároveň je suchá a ľahká. Zatiaľ čo som vyskúšala na ružu, tak je ideálna.  Po ďalšej skúsenosti budem písať svoje dojmy z tejto hmoty zároveň pridám foto ďalších vymodelovaných kvetov. 

Profesionálna hmota biela, hladká a sladká hmota, príjemnej sladkej vône na modelovanie kvetov , kvetov na drôtiku. 

Je elastická, nelepivá, nevysychá ihneď, čo je práve pri práci s kvetmi dôležité aby ste mohli kvet upraviť ako potrebujete.

hmota schne dlhšie ako ostatné hmoty na kvety, preto vám môže trvať dlhšie kým kvet vymodelujete.

 

Gumpasty – sú hmoty určené na modelovanie kvetov, zložitých a náročných  dekorácií, ktoré sú buď vysoké a tenké a potrebuje hmota dobre vytvrdnúť a nedokážete ich vymodelovať z inej hmoty.

Tieto hmoty stvrdnú na kameň preto sa neodporúčajú jesť.

Je bielej farby, sladkej chuti a nevýraznej vône, hladká, elastická, nelepí sa a dobre sa tvaruje.

Sústruh z gumpasty, hmoty na modelovanie pre cukrárov

Na kvety môžete použiť aj hmotu na poťahovanie. Hmota nemá rovnaké vlastnosti ako hmoty na kvety, preto musíte mať trpezlivosť pri modelovaní ak nemáte dostatok času na modelovanie, môžete do hmoty na poťahovanie pridať trocha prášku Tylo powder, čo pomôže tomu aby bola hmota viac elastická.

Hmoty na poťahovanie a modelovanie

Tylo powder surovina pre cukrárov na modelovanie

Hmoty reagujú na zmeny vzduchu a počasia. Ak je príliš teplo a vlhko , s hmotou sa horšie pracuje, môžete preto použiť prášok tylo powder ,  ktorý zamiesite do hmoty ( pozor v prípade tyla – hmota po čase stvrdne na kameň, preto si zamieste len také množstvo , ktoré viete, že použijete). Taktiež hmota reaguje na vlhko v chladničke. Ak nechcete aby sa hmota v chladničke topila, vložte tortu do papierovej krabice. 

Vymodelované dekorácie nevystavujte priamemu slnku. a skladujte na suchom chladnom mieste,  neskladujte v chladničke.

Vymodelované dekorácie s pridaním Tyla nie sú vhodné na konzumáciu. Zpstanú príliš tvrdé a hrozí riziko poranenia.

White Icing hmota na poťahovanie a modelovanie pre cukrárov

White Icing – biela hmota príjemnej chuti na poťahovanie . môžete z nej aj modelovať. Je hladkej jemnej chuti a vône.

Snow white  – biela hmota sladkej chuti , je tvárna a dobre sa s ňou poťahuje.

Top model – hmota na modelovanie zvieratiek, jednoduchých ozdôb

Odence – hmota na modelovanie  

 

Základy na kvety

Hmoty na modelovanie kvetov pre cukrárov

Základy na niektoré kvety ako napríklad ruža, mak, ranucullus, či piestiky kvetov môžete použiť predpripravené , ktoré zakúpite v cukrárskych obchodoch. 

Základy na kvety a piestiky si môžete pripraviť vopred.

Ak modelujete z hmôt určených na modelovanie kvetov ako napr. Laped daisy pasta, Premium flower pasta môžete kvet modelovať už po pár hodinách, avšak ak použijete hmotu, ktorá je mäkšia a netuhne ihneď je lepšie ak si pripravíte stredy kvetov a piestiky 2 dni až týždeň prípadne 2 týždne vopred.  Stredy kvetov si môžete vyrobiť z tuhšej hmoty a kvet môžete modelovať z akejkoľvek hmoty.

Stredy kvetov môžete použiť aj polystyrénové.

Lupienky a listy

vykrajovače žilkovače na lupienky maku

Hmoty sa dajú vyvaľkať na veľmi tenko a dajú sa dobre tvarovať. Pri každej hmote si musíte zvoliť spôsob, ktorý vám bude vyhovovať. Napr. daisy flower pasta –  pri stenčovaní lupienkov prípadne listov použite trocha solamylu, pri ostatných hmotách určených na modelovanie kvetov nemusíte používať solamyl.  Pri hmotách na poťahovanie ak sú lepivejšie môžete trocha solamylu použiť.

Lupienky môžete lepiť potravinárskym lepidlom, môžete si však zamiešať prášok tylo powder s vodou a lepiť takto vyrobeným lepidlom.

Farbenie hmoty

Hmoty jednoducho zafarbíte gélovými farbami. Farbu pridávajte opatrne, aby ste nemali príliš intenzívne farby.

Na tieňovanie kvetov a listov môžete použiť práškové farby , ktoré nanášate suchým štetcom.

Hotové kvety a listy môžete nastriekať aj pomocou airbrush farieb, či sprejovými farbami.

S hotovými kvetmi pracujte opatrne, hmoty síce stvrdnú po vymodelovaní, sú ale krehké a môžu sa polámať.