Cukrárske pomôcky na modelovanie figúrky

Pomôcky pre cukrárov na modelovanie postavičky na torty

Pomôcky pre cukrárov , kurzy modelovania kvetov na drôtiku

V dnešnej dobe už nie sú len nožíky , špajdle , nožničky , štetce … na modelovanie figúrky na tortu, v ponuke je množstvo rôznych pomôcok , kostíc, skalpelov , silikónových štetcov. Môžete si vybrať čo vám vyhovuje, aby sa vám pracovalo lepšie.

Výhoda nie je ani tak v tom, že je na trhu s cukrárskymi pomôckami množstvo pomôcok ale možnosť výberu . Niekomu stačí na modelovanie 3 – 4 druhy kostíc a niekto potrebuje nie 1 ale možno 2 sady kostíc od tenkých hrotov , po guľôčkové kostice a podobne.

Zároveň si môžete prečítať o pomôckach na modelovanie kvetov

Ak potrebujete k modelovaniu množstvo pomôcok , je to pre Vás správne , tak ako je správne pre niekoho používať 1 pomôcku. Dôležitý je efekt , ktorý potrebujete docieliť.

Najbežnejšie pomôcky na modelovanie postavičiek, zvieratiek...

Najbežnejšie a najviac používané pomôcky sú obľúbené umelohmotné kostice obojstranné s farebným držadlom , môžu byť žlté , modré, ružové s bielymi koncovkami. S týmito kosticami viete vymodelovať nie len figúrku s množstvom detailov ale taktiež jednoduché ozdoby na torty. 

Výhodou týchto kostíc je to , že ich môžete používať na všetky dekorácie na torty. Dokážete nimi vymodelovať hlavu na postavičku na tortu ale taktiež zvieratká , autíčka , kvietky …

Ako si vybrať pomôcky a modelovať sa môžete naučiť na našich „Sladkých školeniach“ 

PME - kostice na modelovanie

pme kostice na modelovanie cukrárske pomôcky na postavičky a dekorácie
Ako ozdobiť linecké koláčiky netradične

Z týchto kostíc sú najbežnejšie používané napr. radielko , kostica s ostrou špičkou na jednej strane , guľôčkové kostice , kostica s oválnymi koncovkami. 

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov
Kurzy modelovania postavičiek Pomôcky na modelovanie postavičiek pre cukrárov

Keď si chcete vybrať pomôcky , ktorými budete môcť tvoriť napr. ústa , záleží aký výsledok chcete docieliť , na obrázku vidíte viac druhov kostíc , ak zvolíte jednu kosticu z prvých dvoch , tak môžete ústa len naznačiť. 

Ak však chcete už pery tvarovať , tak môžete použiť kostice na obrázku tretiu , priatu, šiestu a skalpel 

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

V prípade modelovania očí môžete použiť jednu alebo dve z týchto modelovacích kostíc . opäť to záleží na tom , aké pomôcky Vám vyhovujú

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

Ďalšie obľúbené a používané kostice sú mini kostice 

výhodou je , že ich môžete použiť na drobné detaily , modelovanie figúrky , dopravných prostriedkov. Sú ľahké a dobre sa používajú aj pre deti.

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

Zaujímavé na používanie sú aj kovové kostice na obrázku vľavo , ktoré pripomínajú pomôcky u zubára.  

Určite nesmú chýbať pinzety a čierna rýhovacia kostica , skalpel a valček

Nie všetky kostice sú potrebné.  Vyberte si tie , ktoré vyhovujú Vám a ktoré Vám uľahčia prácu.

Pomôcky na modelovanie kvetov na drôtiky pre cukrárov

Pre mňa je top v pomôckach čierna ryhovacia kostica , nožničky, nepriľnavá podložka,

ďalej veľmi rada používam  žlté kostice na stenčovanie a tvarovanie , kliešte , skalpel , valček , obojstranná a mäkká podložka na tvarovanie

Tieto kostice využijete nie len na modelovanie postavičiek ale taktiež na modelovanie kvetov, dekorácií.

pomôcky na modelovanie kvetov pre cukrárov

Nožničky 

Nožničky – jednoduché použitie. Nožničky sú navrhnuté tak aby sa Vám dobre pracovalo a mohli ste nožničky pri práci otáčať rôznymi smermi. 

pomôcky na modelovanie kvetov pre cukrárov

Čierna rýhovacia kostica

Pomocou kostice môžete  vytvoriť ryhovanie na lupienku a lístku, taktiež  vzor na oblečení postavičky, či vzor na dekorácií.

Touto kosticou vytvoríte zaujímavý vzor na sukničke pre postavičku , voláne , štruktúru dreva a podobne.

Pomôcky na modelovanie kvetov na drôtiky pre cukrárov
Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

Podložky na modelovanie a tvarovanie

Nepriľnavá podložka na modelovanie a mäkká podložka na modelovanie a tvarovanie. Sú rôzne veľkosti.  Je na Vás či zvolíte menšiu , strednú alebo veľkú podložku podľa toho na čo chcete podložky využívať. Ja osobne využívam  3 veľkosti , podľa toho čo práve modelujem.  

Na prvom obrázku je vidieť modrá nepriľnavá podložka obojstranná , ktorá je z jednej strany hladká a na druhej strane má ryhy na kvety na drôtikoch. mäkká podložka na tvarovanie v dvoch veľkostiach.

Na druhom obrázku je veľká nepriľnavá podložka na modelovanie zelená  .

Výhodou podložky je , že nemusíte podsypávať práškovým cukrom alebo solamylom  a hmota sa dá jednoducho oddeliť od podložky . Podsypávať treba len v prípade veľkého tepla a vlhka.

Mäkká podložka na modelovanie a tvarovanie s dierkami a bez dierok. Na trhu je množstvo druhov podložiek . Ja osobne využívam okrúhlu malú podložku , keď modelujem alebo tvarujem malé dekorácie , alebo používam modrú mäkkú podložku s dierkami na tvarovanie rôznych dekorácií , kvetov a podobne.

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

Prenášač malých drobností 

Veľmi zaujímavou a užitočnou cukrárskou pomôckou je aj prenášač.

Kostica je určená k prenášaniu drobných častí , ktoré by sa Vám zle prenášali v rukách . Koncovka je trocha lepivá, preto jednoduchšie prenesiete napr. drobné guličky z hmoty na vymodelovanú dekoráciu

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

Váha a meradlá 

Rôzne meradlá a váhy 

Vám môžu uľahčiť prácu pri modelovaní.

Pomôcky na modelovanie postavičiek na tortu pre cukrárov

Vykrajovače

Veľmi rada používam vykrajovače na pružinke , ktoré používam oddelene preto , lebo s jednou časťou vykrajujem kvet a vnútornú časť používam ako raznicu , napr. na šaty figúrky

Taktiež môžete použiť na modelovanie rôzne tvary vykrajovačov.

Pomôcky na modelovanie kvetov pre cukrárov

Pinzeta 

jednoduché používanie , dodá Vašim výrobkom reálnejší vzhľad. Je vhodná nie len na modelovanie kvetov ale aj rôznych dekorácií , figúrok, dopravnych prostriedkov

Pomôcky na modelovanie kvetov na drôtiku pre cukrárov

Kliešte 

jednoduché používanie na ohýbanie drôtikov, skracovanie drôtikov, špajdlí

Saracino model pasta hmota pre cukrárov, hmota a farby na kurzy modelovania

Tieto pomôcky sme zakúpili v www.peceniehrou.sk T-Fornax

Hmoty na modelovanie 

Na modelovanie postavičiek môžete použiť rôzne hmoty , ktoré sa dajú zakúpiť v cukrárskych predaniach .  Viac o hmotách na modelovanie postavičiek na tortu  si môžete prečítať na našom blogu.

Farby môžete použiť gelové, práškové, tekuté podľa toho ako potrebujete farby použiť.

Suroviny na modelovanie nájdete v cukrárskych obchodoch veľké množstvo a je na Vás ktoré si vyberiete . Čo sa týka modelovania je pre mňa topka Saracino model paste , samozrejme modelovať sa dá aj z inej hmoty napr. Smartflex , model paste , white icing , alebo akákoľvek hmota , na ktorú ste zvyknutí.  Pri modelovaní a pri výbere hmôt je dôležité prispôsobiť prácu hmote a poveternostným podmienkam , napr. keď je veľké teplo a vlhko tak tuhnutie figúrky Vám trvá dlhšie ako keď je chladnejšie alebo sucho.  Viac o surovinách nabu