Figúrky na tortu - cukrárske pomôcky 

14.01.2021

Pomôcky na modelovanie postavičiek a dekorácií na torty - cukrárske pomôcky. 

V dnešnej dobe už nie sú len nožíky , špajdle , nožničky , štetce ... na modelovanie figúrky na tortu, v ponuke je množstvo rôznych pomôcok , kostíc, skalpelov , silikónových štetcov. Môžete si vybrať čo vám vyhovuje, aby sa vám pracovalo lepšie.

Výhoda nie je ani tak v tom, že je na trhu s cukrárskymi pomôckami množstvo pomôcok ale možnosť výberu . Niekomu stačí na modelovanie 3 - 4 druhy kostíc a niekto potrebuje nie 1 ale možno 2 sady kostíc od tenkých hrotov , po guľôčkové kostice a podobne.

Zároveň si môžete prečítať o pomôckach na modelovanie kvetov

Predstavíme Vám cukrárske pomôcky ktoré používame na cukrárskych kurzoch v praxi a ktoré si u nás môžu účastníci kurzov vyskúšať . Kurzy modelovania nájdete na našej stránke v sekcií kurzy alebo na našom e-shope

Postavičky na tortu pomôcky na modelovanie kostice
Postavičky na tortu pomôcky na modelovanie kostice
Postavičky na tortu kurzy modelovania
Postavičky na tortu kurzy modelovania

Ak potrebujete k modelovaniu množstvo pomôcok , je to pre Vás správne , tak ako je správne pre niekoho používať 1 pomôcku. Dôležitý je efekt , ktorý potrebujete docieliť.


Najbežnejšie pomôcky na postavičky na tortu , zvieratká na tortu

Najbežnejšie a najviac používané pomôcky sú obľúbené umelohmotné kostice obojstranné s farebným držadlom , môžu byť žlté , modré, ružové s bielymi koncovkami. s týmito kosticami viete vymodelovať nie len figúrku s množstvom detailov ale taktiež jednoduché ozdoby na torty. 

Výhodou týchto kostíc je to , že ich môžete používať na všetky dekorácie na torty. Dokážete nimi vymodelovať hlavu na postavičku na tortu ale taktiež zvieratká , autíčka , kvietky ...


radielko na rezanie
radielko na rezanie
radielko na rezanie
radielko na rezanie
kostica
kostica

PME kostice na modelovanie : cukrárske pomôcky
PME kostice na modelovanie : cukrárske pomôcky

PME kostice na modelovanie pre cukrárov.

Z týchto kostíc sú najbežnejšie používané napr. radielko , kostica s ostrou špičkou na jednej strane , guľôčkové kostice , kostica s oválnymi koncovkami. 


Keď si chcete vybrať pomôcky , ktorými budete môcť tvoriť napr. ústa , záleží aký výsledok chcete docieliť , na obrázku vidíte viac druhov kostíc , ak zvolíte jednu kosticu z prvých dvoch , tak môžete ústa len naznačiť. 

Ak však chcete už pery tvarovať , tak môžete použiť kostice na obrázku tretiu , priatu, šiestu a skalpel 

Kostice na modelovanie - cukrárske pomôcky
Kostice na modelovanie - cukrárske pomôcky

Figúrka - ukážka naznačené ústa , nemodelované
Figúrka - ukážka naznačené ústa , nemodelované
Hlava , ukážka modelované ústa
Hlava , ukážka modelované ústa
Figúrky - modelované ústa
Figúrky - modelované ústa

V prípade modelovania očí môžete použiť jednu alebo dve z týchto modelovacích kostíc . opäť to záleží na tom , aké pomôcky Vám vyhovujú


Na volány , rôzne záhyby na šatách figúrok alebo končatinách , srsti na zvieratách ... môžete použiť tieto pomôcky Ďalšie obľúbené a používané kostice sú mini kostice 

výhodou je , že ich môžete použiť na drobné detaily , modelovanie figúrky , dopravných prostriedkov. Sú ľahké a dobre sa používajú aj pre deti.

Mini kostice na modelovanie
Mini kostice na modelovanie

Cukrárske pomôcky na modelovanie
Cukrárske pomôcky na modelovanie

Zaujímavé na používanie sú aj kovové kostice na obrázku vľavo , ktoré pripomínajú pomôcky u zubára.  

Určite nesmú chýbať pinzety a čierna rýhovacia kostica , skalpel a valček

Nie všetky kostice sú potrebné , Vyberte si tie , ktoré vyhovujú Vám a ktoré Vám uľahčia prácu.


Nepriľnavá podložka na modelovanie a mäkká podložka na modelovanie a tvarovanie. Na obrázkoch vidieť 3 veľkosti nepriľnavej podložky na modelovanie.  Je na Vás či zvolíte menšiu , strednú alebo veľkú podložku podľa toho na čo chcete podložky využívať. Ja osobne využívam všetky 3 veľkosti , podľa toho čo práve modelujem.  

Na prvom obrázku je vidieť modrá nepriľnavá podložka obojstranná , ktorá je z jednej strany hladká a na druhej strane má ryhy na kvety na drôtikoch.

Na druhom a treťom obrázku je stredná a veľká nepriľnavá podložka na modelovanie zelená .

Výhodou podložky je , že nemusíte podsypávať práškovým cukrom alebo solamylom  a hmota sa dá jednoducho oddeliť od podložky . Podsypávať treba len v prípade veľkého tepla a vlhka.


Mäkká podložka na modelovanie a tvarovanie s dierkami a bez dierok. Na trhu je množstvo druhov podložiek . Ja osobne využívam okrúhlu malú podložku , keď modelujem alebo tvarujem malé dekorácie , alebo používam modrú mäkkú podložku s dierkami na tvarovanie rôznych dekorácií , kvetov a podobne.

1
1
2
2
3
3

Veľmi zaujímavou a užitočnou cukrárskou pomôckou je aj prenášač.

Kostica je určená k prenášaniu drobných častí , ktoré by sa Vám zle prenášali v rukách .


Rôzne meradlá a váhy 

Vám môžu uľahčiť prácu pri modelovaní.Veľmi rada používam aj vykrajovače na pružinke , ktoré používam oddelene preto , lebo s jednou časťou vykrajujem kvet a vnútornú časť používam ako raznicu , napr. na šaty figúrky


Dobrou pomôckou pri modelovaní sú aj silikónové kostice , dajú sa kúpiť vo viacerých veľkostiach , slúžia na detaily a zahládzanie hmoty .Neodmysliteľnou súčasťou pomôcok , ktoré sú pre mňa dôležité sú nožničky , môžete kúpiť malé alebo veľké , rovné alebo zahnuté . Ľahko sa s nimi pracuje.  Otáčať nimi môžete pri práci akýmikoľvek smermi.  Môžete ich použiť  pri modelovaní stromčekov , ježka, macka ale taktiež pri modelovaní vlasov na klauna. Pomôžu Vám aj pri skracovaní hmoty pri modelovaní a pod.


V ponuke v obchodoch pre cukrárov nájdete množstvo pomôcok , vyberte si tie , ktoré Vám budú vyhovovať.

Tieto pomôcky sme zakúpili v www.peceniehrou.sk T-Fornax

Na modelovanie postavičiek môžete použiť rôzne hmoty , ktoré sa dajú zakúpiť v cukrárskych predaniach .  Viac o hmotách na modelovanie postavičiek na tortu  si môžete prečítať na našom blogu.

Suroviny na modelovania nájdete veľké množstvo a je na Vás ktoré si vyberiete . Čo sa týka modelovania je pre mňa topka Saracino model paste , samozrejme modelovať sa dá aj z inej hmoty napr. Smartflex , model paste , white icing , alebo akákoľvek hmota , na ktorú ste zvyknutí.  Pri modelovaní a pri výbere hmôt je dôležité prispôsobiť prácu hmote a poveternostným podmienkam , napr. keď je veľké teplo a vlhko tak tuhnutie figúrky Vám trvá dlhšie ako keď je chladnejšie alebo sucho.  Viac o surovinách nabudúce.