Klietka

Nechajte sa inšpirovať a pochváľte sa svojim dielom na našej FB stránke, alebo nám zašlite svoje hotové dielo a radi ho zverejníme na našich stránkach. 

Klietku som vyrábala ešte v roku 2013 , keď som sa pripravovala na súťaž.  

Je to jeden z tých ťažších diel, ktoré som modelovala , pretože sa skladá z veľa malých a jemných častí , všetky sú jedlé a bez výstuží. 

Pracovať som musela veľmi opatrne a pripravovala som ju približne 3 týždne a 3 dni som robila na torte.

Aj napriek opatrnosti sa mi 3 x zlomila a musela som ju robiť odznova , čo vôbec nevadilo, pretože som vychytala všetky muchy ...

Nafotila som detaily , tak ak chcete môžete sa inšpirovať. Veľkosti , som nemerala , na počítači som si vytlačila  tvar podložky klietky a vyrezala skalpelom z hmoty  , potom som si odmerala šírku jednotlivých stien a výšku som si prispôsobila . 

Na prípravu kupoly som použila tvarovač. Jednotlivé časti som vyrezávala skalpelom alebo vykrajovačkami sugar artistry , potom vykrojené časti som ešte zarovnávala skalpelom , pretože po vykrojení ostali okraje nepekné zúbkové . Steny som vyrezávala ručne pomocou skalpelu a následne na podložke skladala a lepila jedlým lepidlom. Pretože som chcela klietku z jemných tenkých častí a bielu použila som gumpastu satin ice . Pri modelovaní z tejto gumpasty si dajte pozor pri modelovaní . Gumpasta tuhne postupne , čiže musíte jednotlivé časti nechať dobre vytvrdnúť a nehýbať s nimi pretože , pri hýbaní s jednotlivými nevytvrdnutými  časťami sa Vám na povrchu vytvoria ryhy ako napr. na nosených topánkach , nezostane povrch pekný hladký. Aj napriek tomu, že sa s gumpastou náročnejšie pracuje, rada s ňou robím, pretože krásne vytvrdne a je nádherne biela . Avšak nedajte sa oklamať tým, že je to gumpasta a vydrží Vám všetko :-) Dávajte pozor , táto gumpasta po vytvrdnutí zostáva veľmi krehká .


Najskôr si naznačte na papier jednotlivé diely aby Vás neprekvapilo napr. že Vám nesedia rozmery. Je na Vás , či si šablóny vytlačíte z počítača , vykrojíte vykrajovačkami alebo použijete kružidlo, pravítko, skalpel .... 

Jednotlivé časti vaľkajte a skladajte na hladkej podložke aby sa Vám neotlačil vzor z podložky na hmotu. 


Kopulu skladajte na pologuli , nechajte dobre vytvrdnúť a opatrne dajte dole z tvarovača. Hmota po vyschnutí je veľmi krehká , preto musíte pracovať opatrne. Pôvodná kopula mala vyzerať trocha inak ale po poskladaní som si všimla , že sa mi hmota pokrčila a zdeformovala , preto som musela poskladať novú kopulu. Nahrám Vám ju sem aj pre inšpiráciu , aby ste videli aké rôzne druhy môžete skladať aj napriek nedokonalosti.  


Pôvodná verzia , ktorú som sa rozhodla prerobiť po zistení nedokonalostí


Najskôr som si vyrezala steny na klietku skalpelom pomocou pravítka , opatrne som vyrezala stredné časti a nechala stvrdnúť na rovnej podložke aby sa nezdeformovali. 

Narezala som si skalpelom dlhé tenké prúžky hmoty , ktoré som potom spolu s ozdobnými časťami vkladala do pripravených obdĺžnikov a lepila jedlým lepidlom , nechala som dobre vytvrdnúť.


Pripravte si podložku pod klietku a pod kopulu. Keď budete jednotlivé časti lepiť , musíte si ich podložiť niečím pevným aby zostali nalepené kolmo a držali tvar.  Nakoniec nalepte na klietku kopulu a nechajte vytvrdnúť. 

Súťaže som sa zúčastnila za spoločnosť T-Fornax a odniesla som si v kategórií krásne 1. miesto .