Hmoty na modelovanie a poťahovanie

Láka vás naučiť sa vymodelovať zvieratko pre vaše dieťa alebo kvet pre mamu a neviete akú hmotu si vybrať?

Akú hmotu si vybrať?

Na to neexistuje jednoznačná odpoveď, každému vyhovuje niečo iné a inú hmotu preferuje. Preto je lepšie hmotu si vopred vyskúšať a zakúpiť si menšie balenie z viacerých hmôt. 

Ak však nemáte čas skúšať nové hmoty a kupovať viac druhov môžete si prečítať aké skúsenosti má naša školiteľka Ela, ktorá pre vás pripravuje článok na našej stránke, kde opíše jej skúsenosti s hmotami, ako sa jej s jednotlivými hmotami pracovalo, poradí vám niektoré tipy a ak nám napíšete tak vám rada poradí.

Hmoty na modelovanie a poťahovanie v dnešnej dobe zakúpite v ktorejkoľvek predajni špecializujúcej sa na predaj surovín pre cukrárov. Môžete si vybrať či budete používať hmotu na poťahovanie, modelovanie postavičiek či kvetov a podobne.

Cukrové hmoty

Neexistuje zlá alebo dobrá hmota, existuje len hmota ktorá mi vyhovuje viac a ktorá menej. 

hmoty na poťahovanie a modelovanie a kurzy modelovania postavičiek zvierat kvetov

V špecializovaných predajniach si môžete zakúpiť hmoty v rôznych baleniach , príchutí, druhov, farieb,  stačí si len vybrať . Ako si však vybrať keď ich je tak veľa? Na rozhodovanie vám môže poslúžiť náš článok, kde vám naša školiteľka Ela priblíži aké má skúsenosti s rôznymi druhmi hmôt, ako sa jej s nimi pracovalo, ktoré odporúča a ktoré používa na našich kurzoch modelovania. 

Hmoty rôzne reagujú  na počasie, teploty v miestnosti a v chladničke , teplotu rúk a podobne , preto odporúčam vyskúšať si viaceré hmoty a vybrať si následne z toho čo vám bude vyhovovať. Hlavne to nevzdať pri prvom neúspechu a skúšať ďalej. 

Ak ste boli naučení na konkrétnu hmotu, v poslednej dobe sa zmenili vlastnosti aj konzistencie niektorých hmôt, ktoré boli ovplyvnené zmenami vo výrobe. Preto sa vám môže zdať, že sa vám inak pracuje s hmotou na ktorú ste už boli zvyknutí. Napr veľká zmena : hmoty sú síce biele niektoré snehovo biele, niektoré s nádychom do hnedej alebo šedej farby ale po vyvaľkaní sú priesvitné a prepúšťajú spodnú vrstvu. Preto musíte rozmýšľať už vopred pri modelovaní a nedávať pod bielu vrstvu napr hnedú, čiernu alebo výrazné farebné odtiene.

Ak si nie ste istí, ktorú hmotu si vybrať a chcete sa naučiť modelovať , môžete absolvovať niektorý z našich kurzov, kde si môžete vyskúšať v praxi ako sa hmoty správajú, ako sa vám s nimi bude pracovať a podobne.

Môžete nám napísať a my vám radi poradíme , hmoty môžete zakúpiť v  T-Fornax www.peceniehrou.sk 

Výber nesprávnej hmoty…

V prípade, že použijete nevhodnú hmotu na konkrétny druh dekorácie, môže sa vám dekorácia napr. zdeformovať, zlomiť, prasknúť a pod. Preto si dajte záležať na výbere správnej hmoty na modelovanie. Samozrejme nie je pravdou, že sa vám nemôže podariť vymodelovať kvet napr. z hmoty na postavičky, vymodelovaný kvet môže byť krehkejší , môže sa vám oddeľovať od drôtiku a pod. Naopak vymodelovaná dekorácia z hmoty na kvety ako vidíte na obrázku postieľku sa môže počas schnutia zdeformovať , ohnúť pretože niektoré hmoty sa schnutím zmršťujú – gumpasty a pod.

hmoty na modelovanie vplyv počasia na dekoráciu

Ak je hmota príliš mäkká a nie je určená na modelovanie…

Ak máte hmotu na poťahovanie a nemodelujete často, aby ste si nemuseli kúpiť hmotu na modelovanie, do hmoty na poťahovanie môžete primiešať prášok tylo powder, prášku nedávajte príliš veľa a hlavne len do množstva, ktoré viete, že miniete, pretože hmota stvrdne .Z tyla si môžete vyrobiť aj lepidlo, ktorým môžete lepiť jednotlivé časti dekorácie, postavičky, kvetov…

Hmoty na modelovanie

Pravý mandľový marcipán

V minulosti sa používal všeobecný názov marcipán na každú hmotu s ktorou cukrárky pracovali. Avšak marcipán je len jeden a skladá sa z mandlí a cukru. Základný pomer cukru a mandlí je 1:1 , neovládam presný postup a recept ale vždy som si kupovala v cukrárskom obchode v peceniehrou pretože deti ho zbožňovali. Na kurzoch ho nepoužívame, ale ak máte radi mandľový marcipán, môžete s ním poťahovať a modelovať jednoduchšie dekorácie a ozdoby. Na zložitejšie dekorácie, kvety na drôtiku, postavičky odporúčam skôr cukrové hmoty na to určené.  Dá sa farbiť a pri modelovaní odporúčam trocha trpezlivosti. 

Naopak marcipánom ľudia často nazývajú aj hmotu zo sušeného mlieka.

Hmotu zo sušeného mlieka môžete použiť vtedy ak potrebujete ozdoby, ktoré stvrdnú a neslúžia na konzumáciu, pretože po vytvrdnutí dobre držia tvar a stvrdnú na kameň. S hmotou sa nepracuje zle ale musíte ju dobre vypracovať aby bola vláčna a netrhala sa , hmota sa dá kúpiť v prášku, ktorú zamiešate s vodou.  

sústruh modelovaný z falošného marcipánu zo sušeného mlieka a kurzy modelovania

Sústruh je vymodelovaný z hmoty zo sušeného mlieka. Hmota nemá nič spoločné s pravým mandľovým marcipánom. 

sústruh modelovaný z falošného marcipánu zo sušeného mlieka a kurzy modelovania

Hmoty na modelovanie postavičiek, zvierat, dekorácií, dopravných prostriedkov. ..

na trhu sú rôzne druhy , ja mám vyskúšané nasledujúce hmoty, ku každej vám napíšem svoje skúsenosti a s ktorou hmotou sa mi pracuje najlepšie.

Pri výbere si dajte pozor na aký druh dekorácie je hmota určená pretože z gumpasty určenej na kvety sa vám budú ťažko robiť postavičky a opačne z hmoty určenej na postavičky môžete mať problém vymodelovať kvety na drôtiku.

Postavičky na tortu pomôcky na modelovanie kostice. saracino model pasta
smartflex flower hmota na modelovanie kvetov
hmota na modelovanie sweetart kurzy modelovania
Na modelovanie postavičiek, zvierat, dekorácií, …
Saracino : model pasta 
SweetArt : SweetArt whit cooca butter, modelling sugar pasta
 
Na modelovanie kvetov :
Saracino : Buquet pasta – kvety na drôtiku , saracino  sugar pasta : ruže na jednom drôtiku, kvety bez drôtiku
SweetArt : Gumpasta na kvety a dekorácie
Smartflex flower na kvety
 
Na zložité dekorácie na konštrukcií a na veľké hlavy
Saracino : sculptura
SweetArt : modelling sugar paste whit cocoa butter
Smartflex : model
 
 
sladkysvet hmota na modelovania postavičiek sweet art modeling paste kurz modelovania postavičiek zvieratká saracino model pasta použitie
saracino flower pasta saracino buquet pasta na modelovanie kvetov na drôtiku kurz modelovania kvetov na drôtiku pomôcky
gumpasta na kvety sweet art hmota na modelovanie kvetov
model pasta hmota na modelovanie kurzy modelovanie zvierat
smartflex model pasta hmota na modelovanie postavičky
saracino hmota na modelovanie scultura

Produkty Saracino

Saracino je značka viacerých druhov hmôt, preto si pri ich kúpe dajte pozor, aby ste si kúpili hmotu ktorú potrebujete. Táto značka je zatiaľ moja najobľúbenejšia zo všetkých hmôt ktoré som doteraz vyskúšala. Na našich kurzoch používame väčšinou saracino pastu model na postavičky a zvieratá a saracino buquet na kvety na drôtiku

Druhy hmôt Saracino :

 • saracino pasta model model  – modelovanie postavičiek, dekorácií, zvierat dopravných prostriedkov
 • saracino sculpture – modelovanie sculptur, sôch, zložitých dekorácií, postavičiek, dekorácií, zvierat, dopravných prostriedkov
 • saracino flower paste – modelovanie kvetov 
 • saracino buquet paste – modelovanie kvetov na drôtiku
 • saracino choccolato plastiko -modelovanie postavičiek, dekorácií, zvierat
 • saracino pasta top – najmä na poťahovanie
saracino hmoty na modelovanie kurzy modelovania postavičiek, kvetov, dekorácií, zvierat

Pasta model od spoločnosti Saracino

Biela hmota, ktorá je poddajná, tvárna, dobre s prispôsobuje vašej práci a dokážete vymodelovať dekoráciu pomerne rýchlo, záleží aj na vašich skúsenostiach s modelovaním. Hmota sa môže trocha lepiť ale len zo začiatku, čo vás môže odradiť, postupne ako s ňou pracujete tak sa prispôsobuje. Avšak táto hmota nie je určená na kvetyHmotu môžete lepiť vodou , lepidlom alebo bielym alkoholom, farbiť môžete gelovými , taktiež práškovými farbami a farbami do airbrush. Ak sa hmota príliš lepí môžete použiť solamyl, odporúčam používať len výnimočne. Postavičku alebo dekoráciu môžete vymodelovať okamžite, nemusíte čakať aby vytvrdli jednotlivé diely dekorácie.

hmoty na poťahovanie a modelovanie a kurzy modelovania postavičiek zvierat kvetov a farbenie

Hmota dobre prijíma farby, ak chcete mať jemné pastelové farby, pridávajte farbu postupne v malých množstvách.

Hmotu môžete vytieňovať práškovými farbami , nastriekať airbrushovými farbami. 

Na obrázku môžete vidieť rôzne dekorácie vymodelované z hmoty saracino pasta model.

Sculptura od spoločnosti Saracino

Nie čisto biela hmota, ktorá je poddajná, tvárna, dobre s prispôsobuje vašej práci a dokážete vymodelovať dekoráciu pomerne rýchlo, záleží aj na vašich skúsenostiach s modelovaním. Pri práci používajte hlavne nástroje. Je to čokoládová hmota, ktorá reaguje na teplotu rúk.  Používam ju najmä ak potrebuje zložitejšiu dekoráciu ako napr. busta hlavy, zložitá postavička na konštrukcií a podobne.  Pracuje sa s ňou inak ako  s cukrovými hmotami. Nenechávajte vymodelované dekorácie na priamom slnku. 

saracino hmota na modelovanie scultura

Model od Smartflex

Čokoládová hmota určená na modelovanie, je tvárna, dobre sa s ňou pracuje, reaguje na teplotu rúk a na teplo preto pracujte hlavne s pomôckami a nevystavujte priamemu slnku. Hmota sa dobre prispôsobuje a dokážete s ňou pracovať pomerne rýchlo. Hmota mi vyhovuje. S jemným odtieňom kakaového masla a príjemnou vôňou.

smartflex model pasta hmota na modelovanie kurz modelovania zvierat
smartflex model pasta hmota na modelovanie postavičky

Modelovacia hmota Top model

Tvárna ale veľmi mäkká hmota , pracujem s ňou ale kombinujem s inými hmotami , dobre sa s ňou pracuje avšak tuhne dlhšie. Dajú sa z nej vymodelovať dekorácie, musíte nechať schnúť dekoráciu medzi jednotlivými časťami dlhšie, aby sa dekorácia nedeformovala.

odence hmota na modelovanie hnedá
macko vymodelovaný z hmoty odence kurzy na modelovanie

Modelovacia hmota Top model

Biela cukrová hmota určená na modelovanie, je tvárna, dobre sa s ňou pracuje, reaguje na teplotu rúk,  teplo a vlhko. Schne pomalšie, preto prispôsobte prácu okolnostiam a druhu dekorácie. Lacnejšia verzia modelovacej hmoty avšak to neškodí jej kvalite. 

model pasta hmota na modelovanie
hmota na modelovanie Top model pomôcky na modelovanie

Modelling sugar paste a modelling sugar paste with cocoa butter od SweetArt

model pasta hmota na modelovanie kurzy modelovanie zvierat

Modeling sugar paste je biela, môže byť dosť lepkavá a reagovať na teplotu rúk , teplo a vlhko , tvárna hmota s ktorou sa dobre pracuje. Drží tvar ale dlho tuhne a sadá. Je to dobrá náhrada ak nezoženiete svoju obľúbenú hmotu, pretože sa s ňou dobre pracuje. Dobre sa farbí. Môžete z nej vymodelovať aj zložitejšie dekorácie na ktoré potrebujete konštrukciu a dostatok času. Reaguje na vlhko preto sa musíte prispôsobiť počasiu, taktiež na teplotu rúk.  Pokiaľ máte dostatok času na modelovanie, kým vám postupne stvrdnú jednotlivé časti dekorácie, hmotu môžete používať na modelovanie.

Modelling sugar paste a modelling sugar paste with cocoa butter od SweetArt

hmota na modelovanie sweetart kurzy modelovania

Modeling sugar paste s kakaovým maslom, má sladkú čokoládovú vôňu, je elastická a plastická , modeluje sa dobre a drží si tvar, je hladká , nie čisto biela, pri modelovaní teplotou rúk mäkne ale ak sa vymodelovaná dekorácia nechá postáť opäť rýchlo stuhne. Jednotlivé diely dekorácie spájajte ihneď aby sa zlepili, keď je hmota vytvrdnutá už sa ťažšie lepí. Pracujte rýchlo lebo veľmi rýchlo si  na povrchu vytvrdne. Tým, že nie je čisto biela , tak po zafarbení inak prijíma farby. Farbí sa dobre. Pri farbení je trocha lepkavá ale už počas tvarovania a modelovania mení konzistenciu. Zatiaľ čo som skúšala macka tak si drží tvar a nedeformuje sa , budem skúšať ďalej a všetky skúsenosti zhrniem a doplní fotografie.

hmota na modelovanie sweet art gumpasta a kakaovým maslom macko a postieľka

Macko je vymodelovaný z hmoty s kakaovým maslom , postieľka z hmoty gumpasta 

Hmoty na kvety

Pasta buquet od spoločnosti Saracino

Biela hmota určená na modelovanie kvetov na drôtiku, ktorá je poddajná, tvárna, ale zo začiatku dosť lepivá. Nenechajte sa odradiť. Hmota nie je úplne hladká je skôr pórovitá, mne osobne to nevadí, po stvrdnutí sú kvety pekné . Hmota sa dá vyvaľkať veľmi na tenko a dobre sa tvaruje. Reaguje na vlhko, preto nechávajte jednotlivé časti kvetu trocha stvrdnúť a až neskôr zväzujte do kytice. Hmota je po vyschnutí krehká ako každá hmota určená na modelovanie preto s vymodelovanými kvetmi pracujte opatrne. Hmota sa dobre farbí. Hmotu môžete vytieňovať práškovými farbami , nastriekať airbrushovými farbami. Jednotlivé časti kvetu môžete lepiť vodou, lepidlom, prípadne bielym alkoholom.

saracino buquet pasta kurz modelovania kvetov na drôtiku

Kvety vymodelované z hmoty saracino pasta buquet

Flower pasta od spoločnosti Saracino

Je fantastická napr. na ruže, kde je na drôtiku len stredový púčik, dobre sa tvarujte a pomerne rýchlo si drží tvar, tým že je ľahká tak sa dá vymodelovať aj väčšia ruža.

saracino flower pasta hmota na modelovanie pomôcky kurz modelovania

Biela hmota určená na modelovanie kvetov, ktorá je poddajná, tvárna, a hladká , nie je pórovitá a nelepí sa.  Pracuje sa s ňou inak ako som bola zvyknutá oproti ostatným hmotám. Treba si na ňu zvyknúť a kým si nezvyknete na prácu s ňou pracuje sa s ňou ťažko pracuje, musíte si nájsť spôsob modelovania, potom to už ide rýchlo.   Na drôtiky sa umiestňuje inak ako pri ostatných hmotách a môže vás to zo začiatku odradiť. Hotové kvety sú ľahké , hladké a jemné. 

Po vytvrdnutí je hmota krehká preto s hmotou pracujte opatrne.

orgován z flower pasty saracino

Daisy flower pasta od Laped

Nie úplne čisto biela hmota oproti iným hmotám, je  určená na modelovanie kvetov na drôtiku, ktorá je zo začiatku dosť tuhá ale po rozpracovaní je čiastočne poddajná, tvárna, a hladká , nie je pórovitá ale veľmi rýchlo tuhne, preto sa s ňou horšie pracuje.  . Hmota reaguje na vlhko. Ak máte problémy s bolesťami rúk skôr ju neodporúčam, pretože zo začiatku chvíľu trvá kým ju rozpracujete. Kvety dokážete vymodelovať pomerne rýchlo. Hotové kvety sú ľahké , hladké a jemné.  Ja osobne volím trocha mäkšiu hmotu na prácu.

Po vytvrdnutí je hmota krehká preto s hmotou pracujte opatrne.

Gumpasta pasta od Sugar flower studio

Biela, hladká hmota, bez pórov , nelepí sa a dobre sa s ňou pracuje. Príjemne vonia  Reaguje na zmeny teplôt , schne rýchlo. Dokážete z nej vymodelovať jednoduché aj zložité kvety. Po stvrdnutí sú kvety krehké, preto pracujte s hotovými kvetmi opatrne.

premium flower pasta sugar flower studio hmota na modelovanie

Gumpasta pasta od SweetArt

gumpasta na kvety sweet art hmota na modelovanie kvetov

Hmotu odporúčam na:

 • kvety bez drôtiku
 • kvety na jednom drôtiku
 • abecedu
 • na podlepenie obrázku
 • na rôzne dekorácie ako napr maják postieľka a pod.

Biela, hladká hmota, zo začiatku vlhká a  lepivá, ak používate nepriľnavú podložku, nemusíte podsypávať solamylom aj napriek tomu že sa lepí. S hmotou sa dobre pracuje. Reaguje na zmeny teplôt , pri niektorých kvetoch dlhšie schne ak lepíte na seba viac vrstiev lupienkov, ak robíte len z jednej alebo dvoch vrstiev, celkom rýchlo schne. Dokážete z nej vymodelovať jednoduché aj zložité kvety.  Po stvrdnutí sú kvety krehké, preto pracujte s hotovými kvetmi opatrne. Pracujte rýchlo lebo rýchlejšie na povrchu schne vo vnútri je však mäkká a môže sa začať trhať  praskať pri upravovaní lupienkov. Použila by som ju hlavne na kvety bez drôtikov alebo na jednom hlavnom drôtiku. Na drôtik osádzajte opatrne je krehká a nie je taká pružná ako iné gumpasty. Hmota je dosť priesvitná preto v časti kde je drôtik nechajte hmotu trocha hrubšiu. zvyšok lupienku alebo lístku vyvaľkajte na tenk

Môžete ju použiť na rôzne dekorácie ako napr. klietku a maják (nájdete v blogových článkoch foto-návody ako na to) som v obľube používala gumpasty. V určitej dobe sa zmenili vlastnosti hmôt preto skúšam náhradu mojich obľúbených hmôt. Z tejto hmoty sa tiež dajú vytvoriť také dekorácie, musíte mať však trpezlivosť a nechať dostatočne stvrdnúť jednotlivé časti a opatrne spolu lepiť, poprípade použiť výstuž.

Vyskúšala som vymodelovať z tejto hmoty postieľku bez výstuže hmota pomerne rýchlo na povrchu stvrdla, vo vnútri bola ešte mäkká , dala sa však poskladať pomerne rýchlo ale ako vidíte na obrázku jedna nožička sa trocha ohla, preto nechajte hmotu dostatočne stuhnúť a až potom opatrne skladajte, postieľka je vymodelovaná bez výstuže. Hmota sa nesťahuje tak ako napr daisy flower pasta. Na komplikované dekorácie bude treba viac času na tuhnutie dekorácie.

 

hmota na modelovanie sweertartflower gumpasta
slnečnice hmota na modelovanie sweetart flower gumpasta sladkysvet kurzy modelovania hmota použitie na kvety
postieľka z hmoty sweetart gumpasta na kvety a dekorácie

Flower pasta od Smartfex

smartflex flower hmota na modelovanie kvetov

Biela, hladká hmota, s ktorou sa dobre pracuje. Reaguje na zmeny teplôt a dlhšie schne ale neuberá to na kvalite. Dokážete z nej vymodelovať jednoduché aj zložité kvety. Po stvrdnutí sú kvety krehké, preto pracujte s hotovými kvetmi opatrne

kvety z hmoty smartflex flower

Gumpasta pasta

hmoty na modelovanie satin ice gumpasta1
hotová gumpasta Vola
PME gumpasta
hojdacie kreslo vymodelované z gumpasty

Kreslo vymodelované z gumpasty bez výstuže, nastriekané airbrushom

Označenie gumpasta má viacero hmôt ktorú sú určené na rôzne dekorácie a kvety .  Z gumpasty modelujem najmä dekorácie, ktoré sú náročné na modeláciu, sú tenké, nepotrebujú opornú konštrukciu (v prípade, keď som sa chcela zúčastniť súťaže a podmienkou bola dekorácia určitej výšky bez výstuže) 

vyskúšané mám

 • Gumpastu od Wilton
 • Gumpastu od Satin Ice 
 • Gumpastu od PME
 • Cola colori produkt hotová gumpasta
Z gumpastou sa pracuje inak , môže byť zo začiatku lepivá , ale s hmotou treba pracovať  rýchlo, pretože na povrchu  hmota zasychá a môže byť vráskavá. Avšak keď sa s hmotou naučíte pracovať dajú sa z nej vymodelovať nádherné dekorácie. Môžete použiť solamyl. Ak potrebujete použiť výstuž alebo podložiť kým nestuhne dekorácia odložte si dekoráciu na miesto, kde s ňou nebudete hýbať aby sa nezlomila počas toho ako bude schnúť.
Neviem či je možné zakúpiť niektorú z týchto hmôt , preto skúšam ďalšie varianty aby som vedela nahradiť a zároveň poradiť  v prípade potreby inou hmotou.
airbrush maľovanie na hmotu kurzy modelovania

Dekorácie vymodelované z gumpasty Satin Ice.

Foto-postup na klietku nájdete tu.

Hmoty na poťahovanie

Smartflex velvet

Biela hladká hmota , môže sa trocha lepiť. reaguje na zmeny teplôt, počasia, prijíma vlhko, dobre sa s ňou pracuje, dá sa s ňou modelovať. Dobre sa farbí,  vymodelované dekorácie potrebujú omnoho  dlhší čas na schnutie a počas schnutia sa môžu deformovať a sadať preto musíte mať väčšiu trpezlivosť pri modelovaní. Ja odporúčam skôr hmoty na modelovanie. Hmotu na poťahovanie odporúčam ak robíte napr obrázky skladané 2D alebo na muffiny, či linecké koláčiky. Napriek tomu sa dajú z hmoty modelovať pekné dekorácie.

smatflex velvet hmota na poťahovanie a modelovanie
Zvieratká kurz modelovania macko v bielom v čiapke
bábätko papučky hrkálka vymodelované z hmoty smartflex velvet
Zvieratká kurz modelovania macko

Irys Bianco white od Master martini

Snehovo-biela hmota hladká, je tuhšia ako ostatné hmoty, dobre sa s ňou pracuje, dá sa s ňou modelovať. Ja osobne ju používam výnimočne. Dobre sa farbí, niektoré vymodelované dekorácie potrebujú dlhší čas na schnutie. 

bianco white Irys Master martini
lienková použitie hmoty na modelovanie a poťahovanie

Nie je biela ako biela…

hmoty na modelovanie kvetov na drôtiku a postavičiek a zvieratiek

Väčšinou všetky hmoty majú základnú farbu bielu ale líšia sa v odtieňoch bielej preto aj po zafarbení sa vám môže stať, že pridaním rovnakého množstva farby nezískate rovnaký odtieň. Vidieť to najmä vtedy ak dáte hmoty veľa seba.

hmoty na modelovanie kvetov na drôtiku postup

Farbenie  hmoty…

Hmotu môžete farbiť gelovými, práškovými farbami, či farbami na airbrush.

Použite ale správne farby na hmotu , napr. na hmoty ktoré sú čokoládové použite farby na čokoládu, na cukrové hmoty môžete použiť farby na vodovom základe. Na hmoty sa dá aj kresliť, rôzne ich tieňovať alebo vytvárať rôzne vzory pomocou airbrush, práškových farieb a podobne.

hmoty na poťahovanie a modelovanie a kurzy modelovania postavičiek zvierat kvetov a farbenie

Ručne kreslená magnólia na hmote smartflex velvet a tieňovaná magnólia z hmoty daisy flower pasta, na kurze modelovania a kreslenia si viete vytvoriť takúto dekoráciu

Na hmote smartflex velvet tieňovanie práškovou farbou , zafarbená hmota gelovými farbami. Postup si môžete pozrieť na našom blogu – Linecké koláčiky netradične

Ručne maľované na hmotu saracino pasta model práškovými farbami v kombinácií s gelovými a airbrushovými farbami

Nastriekaný obrázok pomocou airbrush , ktorý vytvorila naša zákazníčka bez skúseností s touto technikou na kurze pre začiatočníkov

Nastriekaný obrázok a dekorácie pomocou airbrush a tekutých airbrushových farieb

Nastriekané vzory na hmote saracino pasta model pomocou airbrush a farieb práca zákazníčky bez predchádzajúcich skúseností

Hmota saracino buquet pasta zafarbená gelovými farbami , tieňovaná práškovými farbami pomocou štetca

Hmota saracino pasta model zafarbená gelovými farbami , maľované pomocou gelových farieb, práškovými farbami

Hmota saracino pasta model zafarbená gelovými farbami , maľované pomocou gelových farieb, práškovými farbami

Aby sa mi lepšie pracovalo

podložka pomôcky na modelovanie kvetov, postavičiek, zvierat, dekorácií
pomôcky na modelovanie postavičiek, zvierat, kvetov

Pomôcky ktoré mi uľahčujú prácu s hmotou , aby sa hmota nelepila a dobre sa mi s ňou pracovalo používam rôzne nepriľnavé podložky na modelovanie, valček a kostice, to mi pomáha ku tomu aby som nemusela používať solamyl, prípadne len vo veľmi malom množstve

Kurzy modelovania

V prípade, že sa chcete naučiť modelovať a nemáte čas na trénovanie, napíšte nám a my vám poradíme, ktorý kurz je pre vás vhodný. 

Kurz môžete absolvovať 

 • individuálne
 • v skupine
 • online

Ak potrebujete pomôcky a suroviny odporúčam peceniehrou T-Fornax kde kúpite všetko čo potrebujete na jednom mieste, obslúžia vás dievčatá s úsmevom, poradia.  Vojsť do predajne je ako cukrárske nebo 🙂 

Nákupný košík